Under rubriken Skivor på gång presenterar vi skivor som släpps inom kort.

Tipsa gärna redaktionen och skivredaktör Patrik Sandberg om nya utgåvor och releasedatum på jazzsandberg@orkesterjournalen.com

11/9

Amanda Ginsburg: I det lilla händer det mesta (Ladybird/Naxos)

Anders Hagberg: North (Prophone/Naxos)

Terje Rypdal: Conspiracy (ECM/Naxos)

Antoine Pierre URBEX ELECTRIC: Suspended (Live at Flagey) (Outnote/Naxos)

Karin Johansson/Lisen Rylander Löve: Arter (Havtorn Records)

Karl Brothers:Air Change (Caprice) (Endast digital)

I.P.A.; Bashing Mushrooms (Cuneiform Records) (feat Ingebrigt Håker Flaten, Håkon Mjåset Johansen, Atle Nymo, Magnus Broo  & Mattias Ståhl)

14/9

Ninna Milner: Treasures Of The Heart (WIMI)

18/9

Rymden: Space Sailors (Jazzland/Border)

Karin Hammar Fab 4: Strings Attached (Prophone/Naxos)

Herbie Hancock & Santana: Live Under The Sky (HiHat/Border)

Miles Davis Septet: Live In Tokyo (HiHat/Border)

Matt Moran Trio: Return Trip (Diskonife)

Orlando le Fleming & Romantic Funk: The Unfamiliar (Whirlwind Recordings)

Michel Benita Quartet: Looking At Sounds (ECM/Naxos)

Dominik Wania: Lonely Shadows (ECM/Naxos)

Sylvie Courvoisier Trio: Free Hoops (Intakt Records/Naxos)

Om: It’s About Time (Intakt Records/Naxos)

Tim Garland: Refocus (Edition Records/Border)

Brad Mehldau: Suite – April 2020 (Nonesush/Warner)

Cindy Blackman Santana: Give The Drummer Some (Present Future/Border)

Conrad Herwig: The Latin Side Of Horace Silver (Savant/Border)

Ambiance: Into A New Journey (Bbe Music/Border)

Ellen Andrea Wang: Closeness (Ropeadope)

Anders Bergcrantz: Elevate (Vanguard Music Boulevard)

25/9

Benjamin Koppel: The Art of the Quartet (feat JackDeJohnette/Scott Coley/Kenny Werner (Unit Records/Border)

Benjamin Koppel: The Ultimate Soul & Jazz Revue (feat Randy Brecker, Bernard Purdie, Scott Coley) (Unit Records/Border)

Medi: Oval Tid (Havtorn/Border) (med Ida Karlsson Wretling, Emeli Ek)

Michael Wollny: Mondenkind (ACT/Naxos)

Matthieu Bordenave: La Traversée (ECM/Naxos)

Snarky Puppy: Tell Your Friends (10 Years Anniversary) (Ground Up Music/Border)

Christian McBride Big Band: For Jimmy, Wes & Oliver (Mack Avenue/Naxos)

LUMI: It’s A Jungle! (Pälsrobot Records)

Någon gång i månadsskiftet september/oktober släpps Stina Agustsdottir Trio: The Whale (Smekkleysa)

Marius Neset & Danish BB: Tributes (ACT/Naxos)

Espen Eriksen Trio: End of Summer (Rune Grammofon/Border)

Doroty Ashby: Hip Harp (Sowing Recordings/Border)

Kellee Patterson: Maiden Voage (Real Gone Music/Border)

2/10

VA: Blue Note: Re:Imagined (Shabaka Hutchings, Nubya Garcia, Eztra C, Yazmin Lacey m fl)

Django Bates:Tenacity (Lost Marble/Border)

Nicole Mitchell & Moor Mother: Offering Live (Don Gioavanni/Border)

9/10

Sun Ra: Swirling (Strut/Border)

Josephine Davies: Satori – How Can We Wake? (Whirlwind/Border)

Eple Trio: Ghost (Nxn Recordings/Naxos)

Kakafoni: Vargtimmen (Imogena/Border)

15/10

Mattias Windemo: Standard Excursions (Mowinde Records) (digital)

16/10

Kathrine Windfeld Big Band: Orca (Stunt)

Lionel Loueke: HH (Edition Records/Border)

Snowdrops:Volutes (Injazero Records)

Mino Cinelu & Nils Petter Molvær: Sulamadiana (BMG/Warner)

19/10

Eple Trio: Ghost (Nxn Recordigs/Naxos)

Martin Küchen: Det försvunnas namn (Thanatosis Produktion)

Hederosgruppen: Storstrejk (Diesel/Playground) (feat:Martin Hederos/Konrad Agnas/Emil Strandberg/Josef Kallerdahl)

I oktober kommer en outgiven liveupptagning med Art Farmer Quartet feat.Jim Hall : From Sweden with Love: Live (Dragon/Border)

23/10

Roland Haynes: Second Wave (Real Gone Music/Border)

Reinhold Friedl: Krafft (Bocian records)

13/11

George Benson: Weekend In London(Ada/Mascot)

20/11

Christer Bothén: Ambrosia (Thanatosis Produktion)

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.