Laddar Evenemang

Evenemang i Nov 2018

Evenemang Search and Views Navigation

Hitta Evenemang

Evenemang Views Navigation

Evenemang Search

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Nilsson spelar Gullin (Bjärred)

Swing Sling Brass & Jonas Knutsson (Sundsvall)

Karl Olandersson – Simple As That (Borlänge)

Plunge (Malmö)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

Höstlovsjam – jamvärd Per Thornberg (Halmstad)

Mårten Lundgren Quartet Plays the Music of Bob Dorough (Västerås)

Erik Kjellberg/Jan Allan/Magnus Marcks – Hyllning till Jan Johansson (Vällingby)

Playhouse Jamsession – Fyra män och en sousa (Göteborg)

Here’s To Us (Malmö)

Anna Berglund (Uppsala)

Dragkedjan Jazzband (Hässleholm)

Karl Olandersson (Stockholm)

Ben Besiakov Quartet feat. Jesse Davis (Halmstad)

Ben Besiakov Quartet featuring Jesse Davis (Varberg)

AAM (Stockholm)

Ellas Kapell feat. Erik Tengholm (Härnösand)

Rylander Löve/Berg/Santos Silva/Kallerdahl + Flux (Göteborg)

Jam! med Anna Gréta Sigurdardóttir/Susanna Risberg (Stockholm)

Allra käraste syster (Helsingborg)

Anna Nygren & Pelle Karlström Trio (Stockholm)

Oya Sextett (Stockholm)

Jesses New Orleans Band (Solna)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

More Than A Pair (Göteborg)

Niklas Boman Trio (Örebro)

Tre Tenorer och Sten Öbergs Gullingrupp med gäst (Umeå)

Anna-Mia Barwe/Bo-Göran Sahlin/Ulf Rådelius – Kors i taket! (Sölvesborg)

Vad Vi Vet (Stockholm)

Gunhild Carling & Ingesounders Big Band (Arvika)

Alexander Brott & Bernt Rosengren (Stockholm)

Trio Samara & Friends – From Haifa to Gothenburg (Jönköping)

Toninho Horta feat. Piero Odorici (Stockholm)

Joel Lyssarides Trio (Stockholm)

Per Thornberg Quartet (Stockholm)

Oliver Segell Band (Göteborg)

Lisa Ullén (Västerås)

Monica Dominique (Vänersborg)

Max Lagers New Orleans Stompers (Lidköping)

Normanton Street (Stockholm)

Elin Larsson Forkelid/Lise-Lotte Norelius/Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Lady Lynette with Combo (Malmö)

Songwriters’ Guide – Irving Berlin (Stockholm)

Jazzhörnan: Ziv Ravitz – No Man is an Island (Uppsala)

Fredrik Nordström NEEDS (Stockholm)

Erik Palmberg/Anton Dromberg/Niklas Wennström/Sebastian Voegler (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Gustav Lundgren/Jessica Curran (Göteborg)

Grand Soul & Jazz (Lund)

Axel Rudolphi & Hans Four (Uppsala)

Blekinge Big Band & Katrine Madsen (Ronneby)

Mezzoforte (Göteborg)

Mattias Carlson/Sven Erik Lundeqvist/Göran Schelin/Andreas Baw (Lund)

Moon Kite + Urban:Dentist (Uppsala)

Normanton Street (Stockholm)

Josef Leimberg (Stockholm)

Tobias Wiklund/Simon Toldam/Lasse Mørck/Daniel Fredriksson (Stockholm)

Förnuft & Känsla (Göteborg)

Bubbelbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott Trio (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

KROCH-fest (Stockholm)

Tobias Wiklund/Simon Toldam/Lasse Mørck/Daniel Fredriksson (Stockholm)

Ghost-Note (Göteborg)

Amanda Ginsburg (Sundsvall)

OJ! En kväll på Fasching om Ornette Coleman (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

Ingela hyllar Hasse & Tage (Uppsala)

Caroline Wennergren, Leroy Armstrong & David Carbe Kvartett (Västerås)

Med flygeln i centrum – Elise Einarsdotter (Malmö)

Ming Family (Hjorthagen)

Christopher Wollter och Åsa Fång – Rebellen möter Sparven (Lerum)

Jazzcafé: Elisabeth Melander Kvartett – Blå toner i den blå timmen (Ystad)

Frida Eklund (Uppsala)

Faces X + Westlin/Högberg (Stockholm)

Twang – Jam Sessions #48 David Häggå (Stockholm)

Amanda Ginsburg Quintet (Hudiksvall)

Ghost Note (Stockholm)

Caroline Wennergren och Leroy Armstrong med David Carbe Kvartett (Eskilstuna)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Marlene Oak med band (Stockholm)

Maritime Stompers (Falsterbo)

Unit och Berndt Sjögren + Jam (Karlshamn)

Jazzcafé: Elisabeth Melander Kvartett – Blå toner i den blå timmen (Landskrona)

Magnus Lindgren (Örebro)

Maija Kauhanen (Arvika)

Annie Hedin Quintet (Täby)

Hot House Sessions (Göteborg)

Amanda Ginsburg (Härnösand)

Lindha & Fabian Kallerdahl + John, Linkan, Henrik och Lars (Göteborg)

Daniel Ögren med band (Stockholm)

Wilmer Gravy presents #5 Anthony Braxton (Stockholm)

Magnus Lindgrens Kvartett (Haninge)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Mathias Landæus Trio (Vänersborg)

Gunhild Carling Band (Jönköping)

Sånger från Norr och New Orbits Trio (Umeå)

Jan Allan Trio (Lidingö)

Honeywolf (Stockholm)

Bernt Rosengren Quartet (Säffle)

Amanda Ginsburg kvintett (Östersund)

Karin Hammar (Norrköping)

JC Swingtett (Norrtälje)

Somi (Stockholm)

Fredrik Nordström/Palle Danielsson/Fredrik Rundqvist (Stockholm)

Vidya-Liselotte Sundberg/Johan Graden/Felisia Westberg/Jon Fält (Stockholm)

Adam Ross and friends (Göteborg)

Mathias Algotsson Kvartett (Stockholm)

Monday Night Big Band firar 30 år (Malmö)

Linus Norda & Eletricjazzorchestra (Ronneby)

Sam’s Hot 4 (Stockholm)

Cécile McLorin Salvant (Stockholm)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Örnsköldsvik)

Erik Lindeborg/Niklas Wennström/Johan Käck (Stockholm)

Adam Ross and friends (Göteborg)

Jazzkissekatten – Nä nu spökar det! (Karlskrona)

Barnjazz på Bibblan (Bollnäs)

Staffan Öbergs Nonet (Skellefteå)

World Music Culture Club (Lerum)

Erik Söderlind Trio (Trollhättan)

Suss von Ahn & Vänner (Uppsala)

Kiralina Salandy & Visby Storband (Visby)

Carte Blanche – Trio X med hemlig gäst (Uppsala)

Les Petits Nouveaux (Motala)

Lars Beijbom’s Orchestra Six (Lund)

Trulsson TRIO+ med Bengt Ernryd (Höganäs)

Dans- och konsertkväll på Nalen (Stockholm)

Sör Ossborn (Onsala)

Sam’s Hot 4 (Stockholm)

The Imperial Band (Stockholm)

Bohuslän Big Band med Anders Jormin, Lena Willemark & Karin Nakagawa – Träd av ljus (Vara)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Dans i Deltat med Carlshamn Punch Big Band och Lindy Hop-dansare (Karlshamn)

Bubbelbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott Trio (Solna)

Claranna – Ljudstrålar och jazzglassar (Göteborg)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Whatclub (Enköping)

Violet Green (Norrtälje)

Bohuslän Big Band med Anders Jormin, Lena Willemark & Karin Nakagawa – Träd Av Ljus (Göteborg)

Rigmor Gustafsson (Vallentuna)

Jazzkryssning (Stockholm-Mariehamn-Stockholm)

Sisters of Jazz – It’s All About the Ladies (Karlstad)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Youn Sun Nah (Uppsala)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Jonas Knutsson Farsor på stan (Stockholm)

Sunday Jazz Jam Sessions at Flying Dog (Stockholm)

Ali Djeridi Quartet (Sundsvall)

Johanna Lillvik – Blues Escape (Alingsås)

Blue Devils (Borlänge)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

Jazz Jam (Stockholm)

Ali Djeridi 4 (Bollnäs)

Sisters of Jazz – It’s all About the Ladies (Västerås)

Stina Hellberg Agback & Jonas Isaksson (Uppsala)

Jesses New Orleans Band (Vällingby)

Playhouse Jamsession – Kirkland (Göteborg)

Twang – Jam Sessions #49 Marína Ósk (Stockholm)

The Bandwagon Swing Orchestra (Stockholm)

Orchestra Six (Hässleholm)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Anders Hagberg Melodic Melange (Halmstad)

Alexander Frangenheim/Niklas Fite/Isak Hedtjärn/Katt Hernandez/Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

Marcus Wärnheim Trio (Stockholm)

Eyolf Dale – Wolf Valley (Göteborg)

Hans Backenroth & Friends (Gävle)

DUBB – Dalarnas Ungdoms Big Band (Ludvika)

Lindholmens Big Band (Stenungsund)

Vilhelm Bromander, Michael Thieke & Biliana Voutchkova (Stockholm)

Hot House Sessions (Göteborg)

Sisters of Jazz (Örebro)

Melodic Melange (Norrköping)

Jam-kväll – Öppen scen (Eskilstuna)

Nils Landgren Funk Unit (Stockholm)

Ali Djeridi Kvartett (Härnösand)

Silent + Ericson-Thomas-Strid (Göteborg)

Flux (Stockholm)

Olle Eilestam Trio & Catharina Wiborgh (Stockholm)

Hasse Ling & His Syncopators of Swing (Stockholm)

Johannes Gammelgaard Kvartett + Jam (Malmö)

Jazzjam (Linköping)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Jazz Mess Q + jam (Linköping)

Papa Piders Jazzband (Jönköping)

Hannes Junestav Quartet + Dicken Hedrenius sextett (Tyresö)

Madeleine Peyroux (Malmö)

Peoria Jazzband (Göteborg)

Midgårdskolans improvisationselever och Turborn Holmqvist Quartet (Umeå)

Alberto Pinton Sextett (Stockholm)

Sisters of Jazz – It’s All About the Ladies (Falun)

Anders Hagbergs Melodic Melange (Eskilstuna)

Niklas Fite & Alex Frangenheim + Biliana Voutchkova & Michael Thieke + Matilda Rolfsson (Stockholm)

Vintage (Stockholm)

Gustens Svänggäng (Stockholm)

Ali Djeridi kvartett (Östersund)

Elisabeth Melander & Jazzappear (Karlskrona)

FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam (Göteborg)

Mike Stern (Uppsala)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Samuel Muntlin Kvartett (Stockholm)

Ron Carter’s Foursight (Göteborg)

Norrbotten Big Band och Göran Strandberg (Piteå)

Cajsa Zerhouni med Felix Tani Trio (Stockholm)

Norbert Susemihl’s Joyful Gumbo (Malmö)

Swedish Swing Society (Kalmar)

Radiojazzgruppen (Stockholm)

Sthlm Svaga (Stockholm)

Kari Ikonen Trio (Göteborg)

Jennie Lind band (Örnsköldsvik)

Lovisa Jennervall – Saturday Jazz Brunch (Stockholm)

Bostons 25-årsjubileum (Skellefteå)

Jazz Preachers – A Tribute To The 50’s (Kungsbacka)

Ako & Bromanders Trinetts (Uppsala)

Eftermiddagsjazz med Sofia Pettersson (Stockholm)

Mimi Terris/Måns Persson/Göran Schelin/Kristoffer Rostedt (Lund)

Den kände och okände Jan Johansson (Uppsala)

More than a Pair (Aneby)

JoySpring (Stockholm)

Carling Big Band (Falsterbo)

Norrbotten Big Band möter Göran Strandberg (Luleå)

Sisters of Jazz (Ljungskile)

Picknickföreställning med Swedish Swing Society – Tribute to Benny Goodman & swingens gyllene epok i 30-talets Amerika (Karlshamn)

SOLO festivalen (Uppsala)

Cajsa Zerhouni med Felix Tani Trio (Stockholm)

Zinkens Jassfestival No. 5 (Stockholm)

Ron Carter – Foursight (Stockholm)

JBu5 plays Weather Report i arr av Johan Berke & Fredrik Nordström (Stockholm)

Vivian Buczek (Göteborg)

Bubbelbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott Trio (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Martina Trio – Kvinnor bakom allt (Jönköping)

Jan Allan minns sitt 50-tal (Mariefred)

Prima Vera (Vallentuna)

Casablanca Big Band och Musikskolans Improvisationsgrupper (Eskilstuna)

Swedish Swing Society (Spånga)

That’s Entertainment (Luleå)

Carin Lundin (Söderhamn)

Fire! Orchestra (Stockholm)

TLE Quartet (Stockholm)

Patons Malmgård Jazzfest (Stockholm)

Tyresö Jazzband (Tyresö)

Aziza (Göteborg)

Vibe Tribe (Sundsvall)

Togetherness – Monica & Palle (Malmö)

Magnus Lindgren möter Elaria Orchestra (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

Patons Malmgård Jazzfest (Stockholm)

Jazzå dom (Abrahamsberg)

Dreamland Band (Hjorthagen)

Nika/Nordberg Project med Marija Novak (Malmö)

Playhouse Jamsession – William Olsson & Matti Ollikainen (Göteborg)

Twang – Jam Sessions #50 Linus Lindblom (Stockholm)

Agnas Bros (Halmstad)

Freedoms Trio (Stockholm)

Patons Malmgård Jazzfest (Stockholm)

Spader Jazz (Sollentuna)

Lärkfors/Wärnheim Kvartett (Stockholm)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Monica Z & jag (Jönköping)

Sthlm Rhythm ‘n’ Brass (Stockholm)

Stockholm Swing All Stars (Borås)

Thou Shalt Swing (Nynäshamn)

Agnas Bros (Varberg)

Jojje Wadenius & Cleobandet (Helsingborg)

Karin Hammar & studenter (Arvika)

Stina Hellberg Agback/Jonas Isaksson Quartet (Stockholm)

Mississippi Seven (Eskilstuna)

Karolina Almgren Project (Härnösand)

Emmeluth & Svale med gäst + Håkan Bråkan (Göteborg)

Makaya McCraven (Stockholm)

LIRA med Anders Linder (Stockholm)

Jäderberg/Zeeberg/Alte/Gerhardsson (Malmö)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Melodius Tonk (Örebro)

Karolina Almgren Projekt (Umeå)

Huddinge Big Band (Huddinge)

Erik Palmberg Quartet (Stockholm)

Alf Carlsson/Jirí Kotaca Quartet (Falun)

KMH Jazz Orchestra (Stockholm)

Ellies Swing Thing (Stockholm)

Nossen Trio (Stockholm)

Håkan Broströms Blues Transfusion (Farsta)

Christoffersson Tengholm Project (Norrtälje)

Ulf & Eric Wakenius – Father and son (Uppsala)

Nicola Conte & Spiritual Galaxy (Stockholm)

Another Angle (Stockholm)

Filip Jers Quartet (Stockholm)

Pauls Project! (Göteborg)

Agnas Bros (Göteborg)

Good Morning Blues med Claes Janson (Stockholm)

Anna Berglund (Uppsala)

Ulf & Eric Wakenius (Göteborg)

Jonas Kullhammar (Stockholm)

CBQ – Contemporary Bebop Quintet (Olofström)

Karolina Almgren Projekt (Örnsköldsvik)

Another Angle (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Lovisa Jennervall – Saturday Jazz Brunch (Stockholm)

Rickard Sandström kvintett (Skellefteå)

Peters Jazz & Company (Stockholm)

Monica Tellström Jazztrio (Luleå)

Ingela hyllar Hasse&Tage (Uppsala)

Eftermiddagsjazz med Anders Ellman och hans vänner (Stockholm)

Sofi Hellborg/Ed Epstein/Göran Schelin/Kristoffer Rostedt (Lund)

Georg ”Jojje” Wadenius – Cleo (Göteborg)

Anders Hagberg Melodic Melange (Hallsberg)

Peoria Jazzband (Billdal)

Mandy’s Blue Seven (Stockholm)

Jonas Kullhammar (Stockholm)

Meeting of Minds – Jan Lundgren & Marit Bergman (Malmö)

Glenn Miller Orchestra – Christmas Show (Kalmar)

Meeting of Minds – Jan Lundgren & Marit Bergman (Malmö)

Daniel Svensson/Pål Nyberg/Björn Lundén/Sebastian Voegler (Stockholm)

Tribute to Tristano (Göteborg)

Bubbelbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott Trio (Solna)

Jojje Wadenius: Goda’ Goda’ (Göteborg)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Spicy Advice Ragtime Band (Helsingborg)

Las Vegas Show (Norrtälje)

Blue Heaven Big Band med Magnus Lindgren & Amanda Andréas (Lerum)

Stockholm Swing All Stars (Vallentuna)

Claes Janson Kvartett med Nisse Sandström (Karlstad)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Hailu Mergia (Stockholm)

Susana Santos Silva/Anna Högberg/Johan Graden/Torbjörn Zetterberg/Christopher Cantillo (Stockholm)

Karolina Almgren Projekt (Luleå)

Fredrik Kronkvist Quartet (Malmö)

We Float (Malmö)

Stockholm Jazz Trio (Sundsvall)

Musikskolans Jazzensembler (Borlänge)

Fredrik Lindborg & Monday Night Big Band (Malmö)

Louis Cole & Norrbotten Big Band (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

Sani Scat Stevens (Uppsala)

Bobo Stenson Trio (Västerås)

Blendas Traditional Jazz Band (Vällingby)

Playhouse Jamsession – Lina Melander (Göteborg)

Roger Nordling (Uppsala)

Ida Bang & The Blue Tears (Bollnäs)

Freedoms Trio (Aneby)

Fredrik Kronkvist Quartet (Stockholm)

Ulf & Eric Wakenius (Halmstad)

Music In Disorder – Counterplay, Complexity and Collective Improvisation (Stockholm)

Cristina Taube & Pelle Anderssons Orkester (Stockholm)

Karin Hammar/Mathias Algotsson (Stockholm)

Hot House Sessions (Göteborg)

Hardes Storband (Norrköping)

Sören Rydgren Kvartett (Eskilstuna)

Daniel Karlsson Trio (Härnösand)

AAM + Bräschen (Göteborg)

Boulevarder av glas (Stockholm)

Deri Rowlands & Dream Team (Stockholm)

Jam! med Daniel Fredriksson (Stockholm)

Happy Experience (Malmö)

Music In Disorder – Counterplay, Complexity and Collective Improvisation (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Sören Rydgren Kvartett (Gävle)

Samuel Ljungblahd och Kristin Amparo med Bohuslän Big Band – What Christmas Means to Me (Jönköping)

Bobo Stenson Trio (Örebro)

Daniel Karlsson Trio (Umeå)

Alf Evergreen Band (Sölvesborg)

Jan Lundgren (Sundbyberg)

Lärkfors/Wärnheim Kvartett + jam (Stockholm)

Tommy Löbel Swing Band med Hasse Ling (Stockholm)

Birkajazz (Östersund)

Jojje Wadenius och Cleobandet (Kristinehamn)

Håkan Broström/Leo Lindberg/Arvid Jullander/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Amanda Andréas (Stockholm)

Sirius 4 (Göteborg)

Karnebäck/Tilling/Ågren (Stockholm)

Music In Disorder – Counterplay, Complexity and Collective Improvisation (Stockholm)

Bobo Stenson Trio (Göteborg)

Jesper Thilo Kvartet (Lund)

Anette Castell Swingin5 (Emmaboda)

Southern Syncopaters (Malmö)

JAAA Quartet + jam (Eskilstuna)

Jazzhörnan: Sinne Eeg med Jacob Christoffersen (Uppsala)

Sisters of Jazz – It’s All About the Ladies (Falkenberg)

Linus Lindblom/Jonas Östholm/Martin Höper/Sebastian Voegler (Stockholm)

Fredrik Kronkvist feat. Jeff Tain Watts & Orrin Evans (Göteborg)

Dicks Lilla Storband (Skellefteå)

Per Thornberg/Sven Bjerstedt/Göran Schelin/Hannes Olbers (Lund)

Violet Green (Alvesta)

Samuel Ljungblahd, Kristin Amparo & Bohuslän Big Band – What Christmas Means to Me (Karlshamn)

Jojje Wadenius & Cleobandet (Stockholm)

Fredrik Kronkvist feat. Jeff Tain Watts & Orrin Evans (Göteborg)

Bubbelbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott Trio (Solna)

Jojje Wadenius och Cleo-bandet – Familjeföreställning (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Bjarke Falgren-Filip Jers Quintet – En svensk-dansk jul (Helsingborg)

+ Exportera evenemang