Laddar Evenemang
Hitta Evenemang

Evenemangsvynavigation

Evenemang i Feb 2018

Kalendermånadsnavigation

måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
29

Jazzlab: UnoWho? + Erik Fabricius (Stockholm)

Lisa Björänge Quintet (Malmö)

Toresson/Lindblom Quintet (Borlänge)

Burn (Sundsvall)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

30

Finsk sisu + jazz = Petri Kivimäki (Umeå)

Svante Söderqvist + Frida Augustsson + David Bennet (Stockholm)

Staffan Svensson, Malin Wättring, Magnus Bergström och Peter Danemo (Malmö)

Playhouse (Göteborg)

ELW Kvintett (Hjorthagen)

Mattias Ståhl Trio (Varberg)

Twang – Jam Sessions #17 Sebastian Jonsson (Stockholm)

Burn (Bollnäs)

Finn Loxbo (Stockholm)

Georgie Fame, Amanda Sedgwick & Claes Crona Trio (Stockholm)

31

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Cristina Taube med Pelle Olssons orkester (Stockholm)

Skoogssällskapet (Borås)

Jackson Menkedick Band + Happy Talk (Helsingborg)

Jam (Stockholm)

Norrefalk – Nilsson – Dubé (Ludvika)

Djangokväll på Brasseriet (Göteborg)

Cosmosligan (Stockholm)

Erikssons Rör & Stål (Uppsala)

Lovisa Jennervall Quartet (Karlskrona)

Røysum/Dörner + Svensson-Wättring-Bergström-Danemo (Göteborg)

Burn (Härnösand)

Deri Rowlands (Stockholm)

SusAnna-Gréta Quartet (Stockholm)

Ingrid & Kasper + Jam (Malmö)

1

Erik Söderlind (Uppsala)

Bernt Rosengren Q (Umeå)

Tant Bertas Jasskapell (Göteborg)

Les Enchantés (Falun)

Trio X & Meta Roos (Östergarn)

Cavaj Quintet + Maiden Voyage (Stockholm)

Caroline Waters (Säffle)

Open Trio (Stockholm)

Sara Möller (Stockholm)

Norrefalk/Nilsson/Dubé (Stockholm)

Anna Lundqvist Quintet (Göteborg)

Staffan Svenssson/Malin Wättring/Magnus Bergström/Peter Danemo (Stockholm)

2

Celebrating Dizzy (Göteborg)

NBB & Kristin Amparo (Piteå)

Esben Just & Wonderbrazz – Mardi Gras Explosion (Malmö)

Trio X & Meta Roos (Rute)

Snorre Kirk Quintet – the Scandinavia Suite (Olofström)

Burn (Örnsköldsvik)

Nils Berg Cinemascope (Göteborg)

Johan Christoffersson/Leo Lindberg/Björn Lundén/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

3

West Jazz (Lidköping)

Burn (Skellefteå)

Esben Just & WonderBrazz – Mardi Gras Explosion 2018 (Lund)

Barnjazz (Örebro)

Ernryd-Lundgren-Korkman (Stockholm)

Trio X & Meta Roos (Hvadhem)

Jamsession (Trollhättan)

Filip Jers med Ewan Svenssons Trio – Tribute To Toots Thielemans (Kungsbacka)

Beches Brew – West Coast Edition (Göteborg)

Jazz Friends (Uppsala)

Svante möter Beppe i Mariefred (Mariefred)

Eftermiddagsjazz med Anders Ellman och hans musikervänner (Stockholm)

Mårten Lundgren/Mattias Nilsson/Göran Schelin/Hannes Olbers (Lund)

Fire! Orchestra (Malmö)

Seaside Jazzband (Billdal)

Gothenburg City Six (Onsala)

Norrbotten Big Band möter Kristin Amparo (Luleå)

Vanessa Haynes (Stockholm)

Makross (Göteborg)

Klas Toresson/Erik Söderlind/Arvid Jullander/Moussa Fadera (Stockholm)

4

Jazzbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Riddarjazzen XIX (Stockholm)

Søvilla Jazzband (Helsingborg)

Sol Sol (Stockholm)

Ståhl & Riedel (Stockholm)

Sisters of Jazz – It’s all about the ladies (Åstorp)

Billy Cobham Band (Göteborg)

Swedish Allstar Swing (Stockholm)

Jesses New Orleans Band (Bromma)

Cavaj Quintet (Göteborg)

Fire! Orchestra (Göteborg)

5

Norbert Susemihl’s Joyful Gumbo (Falsterbo)

Celebrating Dizzy (Alingsås)

Storstan Street Brass (Sundsvall)

Avishai Cohen Trio (Stockholm)

Billy Cobham Band (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

6

Jam session (Karlskrona)

Fredrik Carlqvist Saxophone Conversations med Joan Chamorro (Ystad)

Playhouse: Optimus Prim (Göteborg)

Viktoria Tolstoy, Karin Hammar & Ida Sand – A Tribute to Nina Simone (Vara)

Ellas kapell (Vällingby)

The Bones (Hässleholm)

Monica Dominique och Palle Danielsson (Aneby)

Sonora Big Band (Tyresö)

Billy Cobham Band (Stockholm)

7

Mattes Katter (Stockholm)

Hübrizjazz (Örebro)

Fredrik Carlqvist Saxophone Conversations med Joan Chamorro (Landskrona)

Carlshamn Punch Big Band + Jam (Karlshamn)

Storstan Street Brass (Gustavsberg)

Patrik Boman Ambivalent (Norrköping)

Peoria Jazzband (Stenungsund)

Jacob Karlzon (Stockholm)

O K E R + Mikko Innanen/Simo Laihonen (Göteborg)

Stockholm Jazz Trio – Tribute to the Great Piano Trios (Härnösand)

Olle Eilestam (Stockholm)

Leo Lindberg/Arvid Jullander/Adam Ross (Stockholm)

Goran Kajfeš Subtropic Arkestra (Eskilstuna)

Chi Westfelt Quintet + Jam (Malmö)

8

Third Edition — Festival for Other Music (Stockholm)

Strandberg/Agnas Trio (Nacka)

Jacob Karlzon Trio (Umeå)

Skärselden (Borlänge)

Patrik Bomans Ambivalent (Jönköping)

Fredrik Lindborgs trio (Haninge)

Idka Jazz + Jam (Norrköping)

Life And Other Transient Storms (Stockholm)

Viva Black med Celso Paco (Stockholm)

Lovisa Lindkvist (Stockholm)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

John Holmström/Lars Ekman/Henrik Wartel (Göteborg)

David Bennet/Anna Högberg/Vilhelm Bromander/Andreas Pettersson (Stockholm)

Uptown Jazz Combo med gäst (Malmö)

9

Third Edition — Festival for Other Music (Stockholm)

Goran Kajfeš Subtropic Arkestra (Göteborg)

Miriam Aïda Quatro Janelas (Åstorp)

Jacob Karlzon Trio (Helsingborg)

Johan Graden (Stockholm)

Innanen – Laihonen Duo + (Stockholm)

Swing Explosion med Roger Berg (Malmö)

Kat and the Messengers (Göteborg)

Christian Herluf Pedersen/Anna Greta Sigurdardottir/Ilaria Capalbo/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

10

Third Edition — Festival for Other Music (Stockholm)

Lars Jansson trio och Tommy Lakso (Skellefteå)

Dick Grubbströms kvartett med Ullrika Lundmark (Skellefteå)

Jan Lundberg Septett (Piteå)

Torbjörn Righard Band (Åkarp)

Beches Brew – West Coast Edition (Göteborg)

The Horace Hendricks Experience! (Uppsala)

Eftermiddagsjazz med Anders Ellman och hans vänner (Stockholm)

Elisabeth Kontomanou Group (Motala)

Karolina Almgren/Fanny Gunnarsson/Malin Almgren/Göran Schelin (Lund)

Jacob Karlzon (Göteborg)

Miriam Aïda Quatro Janelas (Tomelilla)

Goran Kajfeš Subtropic Arkestra (Malmö)

Nicole Mitchell, Sofia Jernberg, Tomeka Reid (Halmstad)

ASJO – Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra (Stockholm)

sir Was (Göteborg)

Fabian Kallerdahl/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

Storstan Street Brass (Malmö)

11

Third Edition — Festival for Other Music (Stockholm)

Jazzbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Storstan Street Brass (Helsingborg)

Johan Stengård/Magnus Ludwigsson/Petra Wahlgren (Enköping)

Stockholm Swing All Stars – In the spirit of Duke Ellington (Göteborg)

Las Vegas i Vallentuna (Vallentuna)

Goran Kajfeš Subtropic Arkestra (Örebro)

12

Hellskotta (Malmö)

Karl-Martin Almqvist & Peter Dahlgren (Malmö)

Thilini Kvartett (Borlänge)

CBQ (Sundsvall)

The Dayna Stephens Group (Stockholm)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

13

Playhouse: Tribute to Joe Pass (Göteborg)

Inger Nerman & Vänner (Hjorthagen)

Twang – Jam Sessions #18 Elin Larsson Forkelid (Stockholm)

Zetterlund i våra hjärtan (Nacka)

Agnas Bros (Bollnäs)

CBQ (Hudiksvall)

David Murray ft. Saul Williams (Stockholm)

Sinne Eeg Group (Halmstad)

14

Tyresö Jazzband (Tyresö)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Solna Storband (Stockholm)

Le Chat Mort (Stockholm)

Elvis möter Jazz Po Skånska! Med Ulf ”Masken” Andersson & Anna-Mia Barwe (Malmö)

New Tide Orquesta (Luleå)

Jonas Knutsson/Elise Einarsdotter/Olle Steinholz/Alicia (Nacka)

Sinne Eeg (Norrköping)

Dölerud/Johansson Kvintett (Eskilstuna)

Perssons Sexa (Stockholm)

Karin och Finn + Parti & Minut (Göteborg)

CBQ (Härnösand)

Ekdala Hot Four + 1 (Falsterbo)

Lost Pajazoos (Stockholm)

Martin Küchen/Mathias Landæus/Johnny Åman/Cornelia Nilsson (Stockholm)

Otaria + Jam (Malmö)

15

Caroline Langenheim – Jazz på svenska (Vallentuna)

Sinne Eeg (Örebro)

New Tide Orquesta (Umeå)

Hannah Svensson – Filip Jers Band (Falun)

Maria Lundqvist, Bengan Janson & Bohuslän Big Band – Rosen och Polaren Per – en hyllning till Zetterlund och Vreeswijk (Nyköping)

LSD (Varberg)

Eve Risser, Adolfsson & Lund, Kim Myhr (Stockholm)

Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam (Göteborg)

CBQ (Örnsköldsvik)

Samuel Muntlin Kvartett (Stockholm)

KW5 (Stockholm)

Martin Küchen/Mathias Landæus/Johnny Åman/Cornelia Nilsson (Stockholm)

16

Axel Rudolphi & Hans Loelv Four (Uppsala)

Lars Danielsson Liberetto III (Göteborg)

CBQ + förband (Östersund)

Elvis möter Jazz Po Skånska! Med Ulf ”Masken” Andersson & Anna-Mia Barwe (Kristianstad)

Bohuslän Big Band, Maria Lundqvist, Bengan Janson, Örjan Fahlström – Rosen och Polaren Per, hyllning till Zetterlund och Vreeswijk (Uddevalla)

Carl Bagge Trio (Eskilstuna)

Matti Ollikainen Trio (Göteborg)

Joakim Simonsson kvartett (Stockholm)

17

Jazzkissekatten – Katten blir kär (Karlskrona)

Janne Lundberg Kvintett (Skellefteå)

Barfota Jazzmen + Delta Seven + Lena Stompers (Härnösand)

Jan Lundberg Septett (Skellefteå)

Bo Stief’s Dream Team (Lund)

Håkan Broström Quartet (Trollhättan)

Nostalgikonsert med Arne Bjelkes Orkester (Arboga)

Majornas Storband (Västra Frölunda)

Beches Brew – West Coast Edition (Göteborg)

Mary Nelson & Daniel Lantz Three – Moon River and me! Musik av Henry Mancini (Uppsala)

Eftermiddagsjazz med Louise Palmstierna med vänner (Stockholm)

Black Flower (Halmstad)

Chico Lindvall/Jakob Karlzon/Göran Schelin/Paul Svanberg (Lund)

David Murray & Saul Williams – Blues For Memo (Göteborg)

Sinne Eeg (Malmö)

Oskar Lindström Trio (Göteborg)

Daniel Svensson/Pål Nyberg/Björn Lundén/Sebastian Voegler (Stockholm)

18

Jazzbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Gothenburg City Six (Västra Frölunda)

Henning Munk & Plumperne (Helsingborg)

Jan Lundgren/Jacob Fischer/Hanna Svensson/Mattias Svensson/Ronnie Gardiner – À la Dompan (Spånga)

Claes Crona Trio med Filip Jers & Emil Ernebro – En hyllning till Toots Thielemans (Karlstad)

Sinne Eeg & Bohuslän Big Band – En hyllning till Ella Fitzgerald (Göteborg)

Peter Lind and The Cabaret Band (Söderhamn)

Spader Jazz med Karolina Andersson (Stockholm)

Stockholm Swing All Stars – In the spirit of Duke Ellington (Nyköping)

Walter Smith III (Göteborg)

Helen Salim/Henning Ullén/Max Agnas/Mauritz Agnas/Jonas Bäckman (Stockholm)

19

Johan Hörlén – Fredrik Norén kvintett (Sundsvall)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

20

Höstlovsjam – Max Thornberg, jamvärd (Halmstad)

Bents Hot Stompers (Vällingby)

OJ! – En kväll om Don Cherry (Stockholm)

Bag Ladies (Aneby)

21

Jesses New Orleans Band (Sollentuna)

Jam Station (Stockholm)

Sten Sandell (Malmö)

Åstrand & Erlandsson duo presenterar Lena Swanberg (Ludvika)

LSB Trio med Carin Lundin (Nynäshamn)

Tuxedo Jazz Band (Gävle)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Tranås)

Pax Vobiscum (Stockholm)

Ytterlandet + Elegi (Göteborg)

Johan Hörlén – Fredrik Norén kvintett (Härnösand)

Swing Magnifique (Stockholm)

Niclas Boman/Martin Bohman/Max Häggberg (Stockholm)

Vulture Forest (Malmö)

22

Bohuslän Big Band – New Jazz Compositions (Göteborg)

Norén-Hörlén kvintett (Östersund)

Iris Bergcrantz Quintet (Vänersborg)

Dubé and Friends (Umeå)

Gothenburg City Six (Göteborg)

Stockholm Stompers (Lidingö)

Swing Magnifigue (Sundbyberg)

Spicy Advice Ragtime Band (Huddinge)

Svenska Stjärnor – Hyllning till Ella Fitzgerald (Stockholm)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Sävsjö)

Clara Fornander Band + Jam (Stockholm)

Urban:Dentist (Stockholm)

Miss Sway (Sölvesborg)

KMH Jazz Orchestra (Stockholm)

Pax Vobiscum (Stockholm)

Ytterlandet (Arvika)

Anders Hagberg – Melodic Melange (Jönköping)

Jambalaya (Norrtälje)

Vivian Buczek Trio (Farsta)

Hot and Spicy (Kristinehamn)

23

Johan Stengård Big Band + Jam (Stockholm)

Hattfnatt (Simrishamn)

Ulf Wakenius & Iiro Rantala (Västerås)

PS Swingband (Landskrona)

Svenska Stjärnor – Hyllning till Ella Fitzgerald (Stockholm)

Ytterlandet + LUR (Malmö)

Deborah Brown och Bobby Watson (Stockholm)

Elisabeth Melander – Jazzappear (Kalmar)

Swing & Sweet med Niklas Fredin (Malmö)

LaGaylia Soul Unit (Eskilstuna)

Karl-Martin Almqvist/Edvin Lorinius/Elias Stemeseder/Alfred Lorinius (Stockholm)

24

Wihlborg Jazzband (Skellefteå)

Jazzbrunch med The JazzCornerConstellation (Jönköping)

Sigrid Svahn & The Travelling Men (Luleå)

Beches Brew – West Coast Edition (Göteborg)

Suss von Ahn med gäst (Uppsala)

Jönköpings Storband (Jönköping)

Eftermiddagsjazz med Sofia Pettersson med vänner (Stockholm)

Kiki Desplat/Torbjörn Righard/Nils Bondesson/David Andersson/Kristoffer Rostedt (Lund)

Indra Rios-Moore (Alvesta)

Gustav Lundgren Trio (Ljungskile)

Svenska Stjärnor – Hyllning till Ella Fitzgerald (Stockholm)

Swing Magnifique (Stockholm)

Krister Andersson/Felix Tani/Kenji Rabson/Moussa Fadera (Stockholm)

25

Jazzbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Miss Sway (Helsingborg)

Fuensanta Méndez Quartet (Höganäs)

Vivian Buczek, Peter Asplund & Claes Crona Trio (Sala)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Värnamo)

Glenn Miller Orchestra (Tumba)

C J Big Band (Sollentuna)

Jesses New Orleans Band (Mariefred)

Iiro Rantala/Ulf Wakenius Duo (Stockholm)

Ingo (Stockholm)

26

Jazzlab: Edvin Fridolfsson + Johannes Gammelgaard (Stockholm)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Vetlanda)

ELEGI möter Karl-Martin Almqvist & Elias Stemeseder (Malmö)

Iiro Rantala & Ulf Wakenius duo (Göteborg)

Kerstin Karlsson med Ulf Esborn Q (Alingsås)

Swing Magnifique (Borlänge)

Hellskotta (Sundsvall)

Djangojam på Häktet (Stockholm)

27

Världen kommer till Sverige (Umeå)

ATCHO (Malmö)

Playhouse: Kat Hermans och Axel Mårdsjö (Göteborg)

Stefan & Camilla Isaksson (Hjorthagen)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Eksjö)

Twang – Jam Sessions #19 Linus Lindblom (Stockholm)

Daniel Levin (Stockholm)

Peter Asplund & Isabella Lundgren med XLBB (Hässleholm)

Elmquist Kallerdahl Kombo (Bollnäs)

Edda Magnason & Norrbotten Big Band (Halmstad)

28

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Ingo (Örebro)

Railway Station Syncopators (Borås)

Djangokväll på Brasseriet (Göteborg)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Nässjö)

Lisa Nordström – Sonica Sequence (Laholm)

Edda Magnason och Norrbotten Big Band (Jönköping)

Jan Allan med trio (Stenungsund)

Jam (Eskilstuna)

Røysum/Wilhite/Knedal Andersen + Daniel Levin (Göteborg)

Hellskotta (Härnösand)

Deri Rowlands (Stockholm)

Jam (Stockholm)

Lena Swanberg/Guto Lucena/Daniel Bingert (Stockholm)

Fuensanta Mendez Kvartett + Jam (Malmö)

1

Per Texas Johansson (Uppsala)

Jimmy Ågren Band (Umeå)

Edda Magnason och Norrbotten Big Band (Vara)

Lisa Björänge Quintet (Falun)

Les Enchantes (Stockholm)

Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio (Stockholm)

Hellskotta (Stockholm)

Josefin Runsteen/Karl Wallmyr/Kasper Agnas/Johan Graden/Micke Augustsson/Felisia Westberg (Stockholm)

2

Urban:Dentist (Stockholm)

Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio (Göteborg)

Marius Neset Quintet (Helsingborg)

Anna Lund, Bengt Berger & Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Peter Asplund med XL Big Band och Isabella Lundgren (Emmaboda)

Jazz Me Blues (Olofström)

Full Blast (Malmö)

Steely Band feat. Ole Børud (Stockholm)

Vidya-Liselotte Sundberg/Johan Graden/Felisia Westberg/Jon Fält (Stockholm)

3

Birger Sundström Trio (Skellefteå)

Marius Neset – Andreas Brantelid Quintet (Lund)

Östgötabandet – Lena Willemark (Linköping)

Beches Brew – West Coast Edition (Göteborg)

Jojje Wadenius & Lennart Simonsson (Gislaved)

Pille-Rite Rei/John Venkiah/Göran Schelin/Marcus Rostedt (Lund)

Swing Brothers (Lidköping)

Kustbandet (Stockholm)

Bohuslän Big Band & Rigmor Gustafsson (Luleå)

Babben Larsson – Hayati Kafe – Carefree Big Band (Stockholm)

4

Marius Neset Quintet (Växjö)

Jazzbrunch med Robert Mehmet Ikiz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Claes Rydbecks Kvintett (Helsingborg)

Mimi Terris – Den Stora Skalan (Fulltofta)

Kjell Fernströms Kvintett med Enköpingsstjärnor (Enköping)

Bohuslän Big Band & Rigmor Gustafsson (Piteå)

Beat Funktion (Norrtälje)

Glenn Miller Orchestra (Askersund)

+ Exportera evenemang