2019-11-17. Vi beklagar att kalendern går lite på sparlåga för tillfället. Vi hoppas kunna återuppta arbetet med den snart.

Laddar Evenemang

Evenemang i dec 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Rick Hollander Quartet (Varberg)

Lisa Grotherus (Sundsvall)

Jacob Karlzon – Open Waters (Malmö)

Lisa Grotherus (Bollnäs)

Rick Hollander Quartet feat. Brian Levy (Hässleholm)

Jam (Göteborg)

Jacob Karlzon Trio (Stockholm)

Mikoo + Improvisationsmusik (Göteborg)

Lisa Grotherus Band (Härnösand)

Fredrik Nordström/Andrea Rea/Ilaria Capalbo/Fredrik Rundqvist (Stockholm)

Swing Workshop in Concert (Stockholm)

Honeywolf (Stockholm)

Jessica Curran (Stockholm)

Isabel Sörling/Kim Aksnes/Otis Sandsjö/Alfred Lorinius/Carl-Johan Groth (Stockholm)

Pia Olby & Casey Moir & Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Ståhls Trio (Stockholm)

Erik Palmberg Quartet (Göteborg)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Ekerö)

Ann Kristin Hedmark & The Three Sounds (Ljusdal)

Per Thornberg Organ Trio (Stockholm)

Shai Maestro Trio (Stockholm)

Skellefteå Big Band & Christina Gustavsson (Skellefteå)

Bill Öhrström Blues into Jazz (Sundsvall)

Mathias Landæus Trio + Post-Sun-Vision (Stockholm)

Spader Jazz (Stockholm)

Sisters of Jazz – It’s All About The Ladies (Nynäshamn)

Sofi Hellborg – Guldnålskonsert (Malmö)

Landæus med vänner (Lund)

One Big Band (Stockholm)

Karin Johansson/Anton Jonsson/Peter Janson + John Holmström/Dag-Magnus Narvesen/Antonio Borghini (Göteborg)

Bill Öhrström “Blues into Jazz” (Härnösand)

Amanda Sedgwick Kvintett (Haninge)

Kristin Amparo (Stockholm)

Ola’s Boogie Boys (Stockholm)

Jazzhörnan: Jacob Karlzon Trio (Uppsala)

Bill Öhrström – Blues into Jazz (Örnsköldsvik)

Bill Öhrström – Blues into Jazz (Skellefteå)

Jazzig dans- och kabarékväll (Stockholm)

Per Thornberg/Zoltan Csörsz Jr/David Andersson/Robert Tjäderkvist (Lund)

8
9

Andreas Hourdakis Trio (Uppsala)

Lasse Lindgren Big Bop Constellation och Berit Andersson (Stockholm)

JFFFK – Jam För Främjandet av den Fria Kulturen (Göteborg)

Sons of Kemet (Stockholm)

Judith Hamann + Etienne Nillesen (Stockholm)

Tessan Milveden (Stockholm)

Karl Wallmyr/Per Wallmyr/Max Agnas/Mauritz Agnas (Stockholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Stockholm)

Julspecial när P-Å Sångbolaget fyller 50 konserter (Stockholm)

Swinging Wheel med Peter Fjällström och Åsa Granlund Jonsson (Skellefteå)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Stockholm)

Robert Tjäderkvist/Anders Bergcrantz Project (Lund)

Beat Funktion (Malmö)

16

Chasmin & Olle Thunström Quartet (Uppsala)

Nacka Forum (Stockholm)

SKRONK + HOJ + GOF Dubbelduo (Göteborg)

Jul med Franska Trion (Uppsala)

Nacka Forum (Stockholm)

Ellen Andersson (Stockholm)

20

Torbjörn Righard/Bo Håkansson/Sebastian Nordström/Nils Bondesson – Ellington-afton (Lund)

22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
+ Exportera evenemang