Laddar Evenemang

Evenemang i Aug 2018

Evenemang Search and Views Navigation

Hitta Evenemang

Evenemang Views Navigation

Evenemang Search

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Blå måndag – Scott Hamilton Quartet (Stockholm)

Svenska Bioorkestern (Göteborg)

Jesper Söderquist Trio (Örebro)

Tomas Janzon – From Bach to Jazz (Nämdö)

Mainland Jazz Collective (Hablingbo)

Ystad Sweden Jazz Festival

Got Swing (Nynäshamn)

Tellus sommar jazz jam (Stockholm)

Oh boy! – Allsång med Miriam Aïda (Malmö)

Rilkeensemblen & Jan Allan, Georg Riedel, Mats Eriksson, Joakim Rolandsson (Malmö)

Adam Forkelid (Stockholm)

Max Schultz/Johan Lejonhufvud/Kenji Rabson/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Ystad Sweden Jazz Festival

Hagenfesten 2018 (Dala-Floda)

Svenska Psalmjazztrion (Nacka)

Per Bäcker/Hans Delander duo (Karlstad)

Magnus Dölerud/Torbjörn Gultz/Lars Ekman/Bengt Stark (Stockholm)

Adam Ross 4 (Göteborg)

Ystad Sweden Jazz Festival

Hagenfesten 2018 (Dala-Floda)

AW-Jazz på Hallwylska med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Dölerud/Johansson Kvintett (Mariefred)

Povel Widestrand tolkar Ahmad Jamal (Göteborg)

Leo Lindberg/Arvid Jullander/Adam Ross (Stockholm)

Ystad Sweden Jazz Festival

Hagenfesten 2018 (Dala-Floda)

Rilkeensemblen & Mats Eriksson, Magnus Bergström, Joakim Rolandsson (Tjörn)

Sinne Eeg & Lars Jansson Duo (Göteborg)

Chi Westfelt/Erik Tengholm/Britta Virves/Tomas Sjödell/Jonas Bäckman (Stockholm)

Ystad Sweden Jazz Festival

Hagenfesten 2018 (Dala-Floda)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Jan Allan & Bertil ”Jonas” Jonasson Kvintett med Claes Janson (Västerås)

Spicy Advice Ragtime Band (Mullsjö)

Lovisa Jennervall & Jonny Ek Trio (Trosa)

Johan Lejonhufvud/Leo Lindberg/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Blå måndag – Hasse å Tage Goes Jazz (Stockholm)

Karl Brothers (Årsta)

Jazz på Svenska med Jan Lundgren Trio (Huseby)

SE-Quartet (Örebro)

Öbacka Jazz- och Bluesfestival (Härnösand)

Erik Söderlind Trio (Stockholm)

Niklas Barnö/Alberto Pinton/Mauritz Agnas/Konrad Agnas (Stockholm)

Fatback (Stockholm)

Öbacka Jazz- och Bluesfestival (Härnösand)

Hällevik TradJazzfestival

Groovin’ High (Ekerö)

Rebecka Törnqvist (Östra Ämtervik)

Josefin Björk Werner & The Joyful Swing Band (Helsingborg)

Mama Shakers + Henning Munk & Plumperne med Birgitte Soojin (Malmö)

Mezzoforte (Stockholm)

Jazz på vatten – Malin Wättring med vänner (Skärhamn)

Pombo (Stockholm)

Sjömård Kvartett (Göteborg)

Öbacka Jazz- och Bluesfestival (Härnösand)

Hällevik TradJazzfestival

AW-Jazz på Hallwylska med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Mezzoforte (Stockholm)

Dwayne Clemons/Alexander Brott/Carl Orrje/Björn Lundén/Mattias Puttonen (Stockholm)

Sjömård Kvartett feat. Alexander Lövmark (Göteborg)

Fredrik Kronkvist/Anders Chico Lindvall/Loic Dequidt/Thomas Fonnesbaek/Paul Svanberg (Malmö)

Öbacka Jazz- och Bluesfestival (Härnösand)

Hällevik TradJazzfestival

Sensommarjazz under blodboken (Nynäshamn)

Magnus Broo/Alexander Zethson/Torbjörn Zetterberg/Christopher Cantillo (Stockholm)

Vivian Buczek/Anders Bergcrantz/Anders Chico Lindvall/Mathias Landaeus/Johnny Åman/Paul Svanberg (Malmö)

Oliver Segell Quartet (Göteborg)

Hällevik TradJazzfestival

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Vintage Jazz Big Band och Caroline Wennergren (Lidköping)

Lovisa Jennervall & Jonny Ek Trio (Trosa)

Alice in Dixieland (Falsterbo)

Svenska Psalmjazztrion (Viksjö)

Fredrik Carlqvist/Erik Lindeborg/Niklas Wennström/Moussa Fadera (Stockholm)

Johanna Jarl/Anders Chico Lindvall/Sven-Erik Lindeqvist/Johnny Åman/Paul Svanberg (Malmö)

Blå måndag – A Tribute to Lars Gullin 90 år (Stockholm)

Per Thornberg/Anders Chico Lindvall/Sven-Erik Lindeqvist/Johnny Åman/Paul Svanberg (Malmö)

Jazz Jam Sessions – Festival Special (Malmö)

Ingo (Örebro)

Twang – Jam Sessions #36 Erik Tengholm (Stockholm)

Anders Chico Lindvall/Carl Winther/Johnny Åman/Anders Mogensen (Malmö)

Jazz Jam Sessions – Festival Special (Malmö)

Jazz Är Farligt (Göteborg)

Tellus sommar jazz jam (Stockholm)

Gustav Lundgren Trio (Stockholm)

Henning Ullén/Kasper Agnas/Max Agnas/Mats Sandahl/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Phrase Makers + jam (Malmö)

Karl-Martin Almqvist/Anders Chico Lindvall/Johnny Åman/Anders Mogensen (Malmö)

Jazz Jam Sessions – Festival Special (Malmö)

Gunhild Carling + Tommy Löbel Swing Band (Stockholm)

JoySpring + Backabandet (Ekerö)

Per Bäcker Trio med Yvonne Steen Ohlander (Växjö)

Svenska Psalmjazztrion (Sala)

Pat Thomas + Julia Reidy (Stockholm)

Arturo O’Farrill Quintet (Stockholm)

Håkan Broström/Jonathan Guzman/Tom Eddie Norden/Ivars Arutyunyan (Stockholm)

Olli Rantala & Friends (Göteborg)

Anders Bergcrantz/Iris Bergcrantz/Rebecca Bergcrantz/Anders Chico Lindvall/Anna-Lena Laurin/Anders Fjeldstedt/Paul Svanberg (Malmö)

AW-Jazz på Hallwylska med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Dr Pam with Friends + Frank Martini (Stockholm)

Margareta Bengtsson/Per Texas Johansson/Christina Gustafsson/ Filip Ekestubbe Trio (Vattnäs)

John Nilsson Experience (Göteborg)

Selma Pinton Quartet (Stockholm)

Håkan Boström/Anders Chico Lindvall/Johnny Åman/Paul Svanberg (Malmö)

Museikvartett på Museispårvägen (Malmö)

Curbeats/Joakim Milder/Lina Nyberg med Filip Ekestubbe Trio (Vattnäs)

John Nilsson Experience (Göteborg)

Håkan Broström/Lars Ekman/Ali Djeridi (Stockholm)

Viva Opening Band feat. Hans-Inge Magnusson (Lund)

Jazzkabára (Stockholm)

Gotland Art Week

Museikvartett på Museispårvägen (Malmö)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Kristin Amparo/Johan Lindström/Maja Frydén/Filip Ekestubbe/Ebbot Lundberg (Vattnäs)

Fredrik Nordström Vintage Quartet (Stockholm)

Gotland Art Week

Viktoria Tolstoy med Claes Crona Trio (Stockholm)

Blå måndag – New Things, New Tunes (Stockholm)

Gotland Art Week

Viktoria Tolstoy med Claes Crona Trio (Stockholm)

Carliot – It’s Never Too Late Orchestra & Jenny Wrangborg (Stockholm)

Twang – Jam Sessions #37 Daniel Svensson (Stockholm)

Lina Nyberg & Anders Persson – The Great American Songbook (Stockholm)

Gotland Art Week

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

Carliot – It’s Never Too Late Orchestra & Mariam Wallentin (Stockholm)

Hans Backenroth – A Tribute to Steps Ahead (Stockholm)

Kathrine Windfeld/Aaron Mandelmann/Kasper Lindberg + jam (Malmö)

Nordberg/Bennich/Jelača + jam (Malmö)

Gotland Art Week

Nilsson spelar Gullin (Trelleborg)

Dean Martin-kryssning med Patrik Stenberg Band (Stockholm)

Carliot – It’s Never Too Late Orchestra (Stockholm)

Erik Tengholm/Klas Toresson/Tomas Sjödell/Jonathan Leidecker (Stockholm)

Simon Westman (Göteborg)

Gotland Art Week

AW-Jazz på Hallwylska med Alexander Brott Trio (Stockholm)

PS Swing Band (Mullsjö)

Inner Ear (Stockholm)

Vivian Buczek & Martin Sjöstedt Trio (Stockholm)

Toga (Göteborg)

Gotland Art Week

Lennart Åberg, Georg Riedel m fl – En svensk jazzlegendar (Stockholm)

Pombo – Kräftan (Stockholm)

Alexander Brott Trio (Göteborg)

Agita Rando Trio (Stockholm)

Gotland Art Week

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Pombo – Kräftan (Stockholm)

River Band Jazz and Blues (Helsingborg)

ASJO – Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra + Oddjob (Stockholm)

Alberto Pinton/Johan Berke/Vilhem Bromander/Fredrik Rundqvist (Stockholm)

27

Rebecka Törnkvist (Stockholm)

Twang – Jam Sessions #38 Birgitta Flick (Stockholm)

Rebecka Törnkvist (Stockholm)

Cassius Lambert Orchestra + jam (Malmö)

Jesses New Orleans Band med Kiralina (Stockholm)

Peter Karlsson & Co (Ekerö)

Jan Allan med Unit (Sölvesborg)

Orfeas W. T Quartet (Göteborg)

Holken feat. Karl Olandersson (Stockholm)

AW-Jazz på Hallwylska med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Susanna Risberg med gäster (Göteborg)

Le Système (Göteborg)

Jan Lundgren solo (Helsingborg)

Josefin Björk Werner & The Joyful Swing Band (Billinge)

Celso Paco & Dynamo de Luxe (Göteborg)

Eislerz (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Båtjazz – Segla med Emma and the Jazzcrusaders (Helsingborg)

+ Exportera evenemang