Laddar Evenemang

Evenemang i jan 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

LönnNykrogenåret (Stockholm)

1
2

Leo Lindberg/Kenji Rabson/Moussa Fadera (Stockholm)

Lina Melander/Patrik Källström/Patrik Grundström/Christian Sundeqvist (Sollefteå)

Pedram Shahlai/Mikael Augustsson/Andreas Unge/Olle Linder (Stockholm)

Änglaspel (Göteborg)

Kat’s European Trio (Göteborg)

Beches Brew – West Coast Edition + William Soovik Grand Finale (Göteborg)

Jazz Melodians (Billdal)

Antonio Ciacca Trio (Stockholm)

Kat’s Chamber Jazz Trio (Göteborg)

Trettondagsjazzen 2019 (Gävle)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

The Classic Jazz Quartet med gästerna Björn Ingelstam och Filip Ekestubbe (Bromma)

Antonio Ciacca Trio feat. Fredrik Lindborg (Stockholm)

7

Cajsa Zerhouni (Uppsala)

Air Swing (Linköping)

Robert Nordmark/Filip Augustson/Bengt Stark (Stockholm)

Carliot – It’s Never too Late Orchestra + Inner Ear & adHoc (Göteborg)

GILI (Malmö)

Antonio Ciacca Trio with Friends (Stockholm)

Mandy’s Blue Seven (Stockholm)

Adrian Åsling Sellius/Joel Haag/Anton Jonsson + Kanute & Mika Persdotter (Göteborg)

Thursday Jazz Sessions (Malmö)

Bernt Rosengren Quartet (Stockholm)

Karin Svensson + Jam (Stockholm)

Antonio Ciacca Trio with Friends (Stockholm)

Tess & Sam’s Hot 4 (Stockholm)

Two Times Swing (Stockholm)

Jan Lundgren – Kind of Jazz I (Stockholm)

Inner Ear (Stockholm)

Jorge Rossy Vibes Quintet (Stockholm)

Dwayne Clemons/Carl Orrje/Alexander Brott/Björn Lundén/Mattias Puttonen (Stockholm)

Niklas Fite & Andy Fite duo (Stockholm)

Björn Cedergren Quartet (Göteborg)

Andreas Hourdakis Trio (Lund)

Jansson Tre (Uppsala)

Eftermiddagsjazz med Anders Ellman (Stockholm)

Katija Dragojevic & Lina Nyberg (Uppsala)

Papa Piders Jazzband (Göteborg)

Ellies Swing Thing (Stockholm)

Two Times Swing (Stockholm)

Gunnar ”Linkan” Lindgren/John Holmström/Lars Ekman/Henrik Wartel (Stockholm)

Lundgren-Wakenius Quartet (Göteborg)

Svenska Folkjazzkvartetten (Stockholm)

Linda Kallerdahl (Göteborg)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Sheila Collier-Lasse Karlsson Band (Helsingborg)

Groove Brothers + Jan Allan – Vårt 50-tal (Lambohov)

Julia Strzalek/Mats Äleklint/Karolin Wallace/Johan Graden/Vilhelm Bromander/Konrad Agnas (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Twang Jam sessions #54 (Stockholm)

Playhouse Jamsession – The Secret Trio (Göteborg)

Sture Ericson/Johannes Nästesjö/Håkon Berre/Mathias Landæus (Malmö)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Antonio Sanchez and Migration (Stockholm)

Linus Lindblom/Mattias Lindberg/Arvid Jullander/Emil Norman (Stockholm)

Henrik Wartel My Hellgren Duo + The Groove (Göteborg)

Signe Emmeluth/Elsa Bergman/Andreas Axelsson (Stockholm)

Jazz Jam (Linköping)

Tommy Löbel Swing Band (Stockholm)

Daniel Svensson & Pål Nyberg (Stockholm)

Soundscape Orchestra (Umeå)

Walt Weiskopf European Quartet (Malmö)

Signe Emmeluth & Kresten Osgood + Angharad Davies & Lina Lapelyte (Stockholm)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Fredrik Olsson/Leo Lindberg/Lars Ekman/Bosse Söderberg (Stockholm)

Bohuslän Big Band – Up & Coming (Göteborg)

Jochen Rueckert Quartet (Göteborg)

Tomas Sjödell Band (Stockholm)

FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam (Göteborg)

Peter Asplund Aspiration med Lars Jansson (Göteborg)

Sofia Svensson Kvartett (Stockholm)

Cure-a-Phobia (Malmö)

Henning Munk & Plumperne (Malmö)

Lönnkrogen (Stockholm)

Linus Lindblom (Göteborg)

Sofia Pettersson Trio (Huddinge)

Gentlemen & Gangsters (Trollhättan)

Stina Hellberg Agback & Vänner (Uppsala)

Eftermidddagsjazz med Louise Palmstierna (Stockholm)

Armadilloafton – en kväll med Armadillo Recordings (Stockholm)

Bernt Rosengren Quartet (Ljungskile)

Jazz Me Blues (Stockholm)

Lindblom & Toresson Kvartett (Stockholm)

Malena Ardevall (Malmö)

Krister Andersson/Leo Lindberg/Björn Lundén/Ali Djeridi (Stockholm)

A Tuba Supreme (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Alf Evergreen Band (Helsingborg)

Anders Bromanders Trinetts (Uppsala)

Blues Transfusion (Stockholm)

KMH Jazztrombon-Ensemble (Stockholm)

Håkan Broström Blues Transfusion med Sahlene (Sundsvall)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Improvok – Vokalensemblen (Stockholm)

More than a Pair (Västerås)

Frida Matsdotter & Uppland Big Band (Uppsala)

Playhouse Jamsession – Jana Kütt (Göteborg)

Lena Swanberg (Stockholm)

Ernryd/Olofsson Kvintett (Stockholm)

Twang – Jam Sessions #55 (Stockholm)

Blues Transfusion (Östersund)

Bernt Rosengrens kvartett (Aneby)

Mats Holmquist Stora Stygga (Stockholm)

Klas Toresson & Filip Ekestubbe Trio (Stockholm)

Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra (Örebro)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

2000 & Framåt (Helsingborg)

Christer Fellers (Vällingby)

Studenter från institutionen för jazz uruppför egna låtar (Stockholm)

Viktoria Tolstoy med Claes Crona Trio (Norrköping)

The Country (Stockholm)

Isak Hedtjärn/Lisa Ullén/Anton Jonsson + Marthe Lea band (Göteborg)

Blues Transfusion featuring Anna Sahlene (Härnösand)

Wahls Trio (Solna)

Sara Steele & Sam’s Hot 4 (Stockholm)

Peter Getz & Stockholm Jazz Trio (Lidingö)

Victoria hyllar Django: Måns Persson’s Petit Big Band (Malmö)

Blues Transfusion med Anna Sahlene (Umeå)

The Jazzcats (Kristinehamn)

Tassos Spiliotopoulos Quartet feat. Jonas Knutsson (Stockholm)

Sol Sol (Stockholm)

Schönning Söderqvist Lindquist: Music for Brothers (Stockholm)

Cajsa Zerhouni Trio (Stockholm)

Bäckbrothers Jazz Tivoli feat. Adama Cissokho (Göteborg)

Viktor Lundin Trio (Göteborg)

Filip Jers Quartet (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Örjan Hultén Orion (Stockholm)

Blue Light Jazzband (Landskrona)

Victoria hyllar Django: Romain Vuillemin Quartet (Malmö)

Living Spaces (Stockholm)

Patrick El-Hag & Patriarkatet (Stockholm)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Louisiana Avenue (Stockholm)

Erik Söderlind/Ali Djeridi/TBA (Stockholm)

Blues Transfusion (Örnsköldsvik)

Jana Kütt (Göteborg)

Lovisa Jennervall & Manne Skafvenstedt (Stockholm)

Ambrose Akinmusire Quartet (Lund)

Blues Transfusion (Skellefteå)

Bengt Ek Kvintett (Luleå)

Peter Lind and The Cabaret Band (Uppsala)

The Carling Family (Höganäs)

Eftermiddagsjazz med Sofia Pettersson (Stockholm)

Atle Big Band (Lund)

Duke Ellington-afton med Torbjörn Righard (Lund)

Karin Hammar (Stockholm)

Victoria hyllar Django: Gustav Lundgren: Le Nouveau Hot Club de Suède (Malmö)

Aglaia (Göteborg)

Håkan Broström Blues Transfusion med Kiralina Salandy (Piteå)

Releasefest för Mats Dimmings solobasskiva ”Gunilla” (Stockholm)

Cory Henry & The Revival feat. Isaiah Sharkey & Taron Lockett (Stockholm)

NU Quartet (Stockholm)

Elisabeth Melander JazzAppear (Karlshamn)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Kjell Fernströms Kvartett (Enköping)

Doc Houlind New Orleans Band (Helsingborg)

Bill Öhrström – Blues into Jazz (Sala)

Tommy Löbel Swing Band (Mariefred)

Hyllning till Django Reinhardt (Stockholm)

Dida Pelled/Susanna Risberg/Niklas Fernqvist/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

Afterwork med Erik Palmberg & Daniel Svensson + Jam (Stockholm)

Mårten Lundgren & Ida Hvid (Sundsvall)

Göteborg Swing Society (Alingsås)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Swing Workshop Band (Stockholm)

Mississippi Seven (Stockholm)

Ako & Björns Combo (Uppsala)

Lovisa Jennervall (Uppsala)

Playhouse Jamsession – Karin Burman (Göteborg)

Selander Quartet (Stockholm)

Daniel Svensson Trio featuring Klas Toresson & Lena Jansson (Gävle)

Twang – Jam Sessions (Stockholm)

Gustav Lundgren/Kenji Rabson/Moussa Fadera (Stockholm)

Husbandet under ledning av Alexander Brott (Stockholm)

Stockholm Swing All Stars (Hässleholm)

Amanda Ginsburg (Bollnäs)

Tengholm/Ullberg BB (Stockholm)

Jazzå dom (Stockholm)

Zoie Finer (Tyresö)

Choro-jam (Stockholm)

Patrik Stenberg – The Dean Martin Show (Stockholm)

M & M Swingorkester (Halmstad)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Sweet Little Angels med Johanna Hjort (Borås)

AW-jazz med Mats Dimming , Fredrik Olsson och Martin Forsstedt (Stockholm)

Stockholm Swing All Stars (Malmö)

Firm Roots (Ludvika)

Tribute to Steps Ahead (Norrköping)

Royal Big Band (Stockholm)

Lars Gullin hyllas av Peter Stensons Kvartett och Retro-Jazz-Gruppen (Eskilstuna)

Trinity (Stockholm)

Emil Strandberg/Max Agnas/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

Yokada + Sture Ericson solo (Göteborg)

Mårten Lundgren & Ida Hvid Big Band goes Small Band (Härnösand)

Anders Linder & LIRA (Stockholm)

John Chantler & Jon Collin + Ben Speth (Stockholm)

Jazz & Art (Järna)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Stockholm Swing All Stars (Malmö)

Tommy Tapper Kvartett (Örebro)

Arnes Swingsexa (Sundbyberg)

Vivian Buczek, Martin Sjöstedt & NBB (Piteå)

Dogwill + Rickard Sandström Kvintett (Umeå)

Cajsa Zerhouni – My Billie (Falun)

Thursday Jazz Sessions med Anna Pauline (Malmö)

Karin Hammar Fab 4 (Jönköping)

Oktetten Lars 8 (Farsta)

Jazz ’n Blues Corner (Göteborg)

Magnus Broo/Alexander Zethson/Torbjörn Zetterberg/Christopher Cantillo (Stockholm)

Horncraft (Stockholm)

Kettil Medelius Meltdown (Stockholm)

Martin Åklint Trio + jam (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Martin Berggren trio med Karolina Berggren (Lund)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Sisters of Jazz (Emmaboda)

Stockholm Swing All Stars (Kalmar)

Doxy Music (Malmö)

Walt Weiskopf (Göteborg)

Gunnar Lindgren Plays Coltrane (Göteborg)

Jazzkissekatten spelar, sjunger och läser sagor (Karlskrona)

Holmström Bergner trio med Peter Fjällström (Skellefteå)

Jerker Johansson Band med Kicki Enqvist (Piteå)

Jamsession (Trollhättan)

Good Morning Blues (Uppsala)

Sisters of Jazz (Kungsbacka)

Beches Brew – West Coast Edition + William Soovik Grand Finale (Göteborg)

Seaside Jazzband (Billdal)

Svenska Bioorkestern (Onsala)

Danskväll och jazzig kabaré (Stockholm)

Stockholm Swing All Stars – Count With Duke (Göteborg)

Sofia Jernberg/Mette Rasmussen + Jennifer Torrence (Stockholm)

Max Schultz (Göteborg)

Monk You Up! (Malmö)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Søvilla Jazzband (Helsingborg)

Peter Lind and The Cabaret Band (Uppsala)

Bahco Big Band (Enköping)

Jojje Wadenius Trio feat. Jonas Kullhammar (Vallentuna)

Stockholm Swing All Stars – In The Spirit of Basie and Ellington (Karlstad)

Filip Ekestubbe/Arvid Jullander/Karl-Henrik Ousbäck (Stockholm)

+ Exportera evenemang