Laddar Evenemang

Evenemang i mar 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Markus Barske med Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Baritone Rhapsody (Sundsvall)

Patrick Rydman – Tribute to the Crooners (Alingsås)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Mainland Jazz Collective + Wahls Trio (Stockholm)

David Lindberg – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Marina & Mikael (Stockholm)

Playhouse Jamsession – Anna Pauline (Göteborg)

Twang – Jam Sessions (Stockholm)

Husbandet under ledning av Leo Lindberg (Stockholm)

Baritone Rhapsody (Östersund)

Claus Sörensen Quartet (Hässleholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Stockholm)

Efter-jobbet-jazz (Stockholm)

Max Lagers New Orleans Stompers (Borås)

Olga Vestergård + Julia Torngren Band (Helsingborg)

Florida Jazz meeting (Stockholm)

Hot House Session (Göteborg)

Pierre Swärd Organ Jazz’n Soul Group (Norrköping)

Oded Tzur Quartet (Stockholm)

Martin Perret’s L’anderer + Peeter Uuskyla solo (Göteborg)

Baritone Rhapsody (Härnösand)

Deri Rowlands & Dream Team (Stockholm)

Joakim Milder/Sven Berggren/Pär-Ola Landin/Bengt Stark (Stockholm)

Matilda Andersson (Göteborg)

Anders Vestergård Trio + Jam (Malmö)

Jojje Wadenius (Visby)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Maurice Louca Elephantine Band (Stockholm)

En hyllning till Ella Fitzgerald feat. Malmö SymfoniOrkester (Malmö)

Henrik Gad Quintet feat. Patrik Janson (Vänersborg)

Lovisa Jennervall & KMH Jazz Orchestra (Stockholm)

Maria Schillng and the Rythm Dynamites (Sölvesborg)

Claes Janson (Sundbyberg)

expEAR & Drew Gress + Diers/Sakata Duo (Malmö)

Lars Danielsson Libretto III (Umeå)

Nyarrat (Stockholm)

Lisa Grotherus (Falun)

Gustens Svänggäng (Stockholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brand (Stockholm)

Thursday Jazz Sessions med Björn Ingelstam (Malmö)

Carl Bagge Trio tolkar Bill Evans (Jönköping)

Baritone Rhapsody (Bollnäs)

Söderlind/Lindqvist Kvartett (Farsta)

Jazz ’n Blues Corner (Göteborg)

Deri Rowlands och Pelle Karlström Trio (Norrtälje)

Monk’s Casino (Göteborg)

En hyllning till Ella Fitzgerald feat. Malmö SymfoniOrkester (Malmö)

Svempa Lundeqvist Trio (Lund)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Lars Jansson Trio (Stockholm)

Tomas Sjödell – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Bird’s Nest (Emmaboda)

Peruna Jazzmen (Malmö)

Baritone Rhapsody (Örnsköldsvik)

Jam-kväll – Öppen scen (Eskilstuna)

Claes Janson och Arnesen Blues Band (Eskilstuna)

Big Band Splash (Stockholm)

Tomas Janzon Trio (Stockholm)

Malte Bergman Byström – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

expEAR & Drew Gress (Göteborg)

More Than a Pair (Ljungskile)

Gunhild Carling och Zoltán Csörsz Trio (Vellinge)

Baritone Raphsody med Joan Chamorro (Skellefteå)

Ocean’s Five – A Tribute to the Crooners (Trollhättan)

Natural Artefacts (Halmstad)

Jazzå dom (Stockholm)

Papa Piders Jazzband (Lidköping)

Kind of Blue spelar ”Kind of Blue” (Eskilstuna)

Johan Hörlén/Christian Spering/Bengt Stark (Stockholm)

Claus Sörensen Quartet (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Gösta Linderholm & Trad Brothers – Från Visa till Jazz (Gävle)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Dahlen/Adern med Maja och Johan (Jönköping)

Baritone Rhapsody (Piteå)

Swing Explosion med Roger Berg och hans 3 Sisters (Helsingborg)

Trio X med hemliga gäster – Carte Blanche (Uppsala)

Göran Larsén/Bertil Fernqvist/Pal Johansson/Per Wengrud (Sollentuna)

Amanda Sedgwick Group (Vallentuna)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Alberto Pinton/Niklas Barnö/Luigi Bozzolan/Vilhelm Bromander (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Enköping)

Vintage Jazz Big Band (Varberg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Kathrine Windfeld Big Band (Göteborg)

Ullberg & Falk (Sundsvall)

Ladies In Jazz (Borlänge)

Georg Riedel x 2 (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Jonathan Leidecker – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Lisa Grotherus (Uppsala)

Amanda Ginsburg Quartet (Västerås)

Kjell Fernström & Antti Sarpila (Vällingby)

Jazzcafé: Calle Bagge Trio – Plays Bill Evans (Ystad)

Maria Kvist Quartet (Hjorthagen)

Leon Falk – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Playhouse Jamsession – Maria Dahlin (Göteborg)

Susana Santos Silva + Trio Bazelaire-Dupleix-Sugimoto + Taku Sugimoto (Stockholm)

Jazzå dom (Stockholm)

Amanda Sedgwick Bird’s Nest (Halmstad)

Östgötabandet & Jan Levander – Lars Gullin 90 år (Stockholm)

Jonathan Kreisberg Kvartett (Kristianstad)

Hördegårds Fyra (Tranås)

Mattias Risbergs Mining (Malmö)

Björn Atle Anfinsen – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Jazzcafé: Carl Bagge Trio – Plays Bill Evans (Landskrona)

Hot House Session (Göteborg)

Opus Big Band (Stockholm)

Radiononetten (Stenungsund)

Amanda Ginsburg Band – Vill du fly med mig från vardan’? (Eskilstuna)

Spicy Advice Ragtime Band (Norrköping)

Ann-Sofi Söderqvist Jazz Orchestra (Stockholm)

Luigi Bozzolan solo + Luis Lopes/Valentin Ceccaldi/Andreas Wildhagen (Göteborg)

Willemark/Knutsson/Öberg Svenska Sånger (Härnösand)

Lili Holényi/Henning Ullén/Milton Öhrström/Mauritz Agnas/Bror Tomas Sandström (Stockholm)

Leo Krepper – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Malin Wättring 4 + Olimpias Orkan (Göteborg)

Viktoria Tolstoy (Lerum)

Amanda Ginsburg – Vill du fly med mig från vardan? (Malmö)

Hördegårds Fyra (Sävsjö)

Änglaspel (Umeå)

Tengholm/Ullberg Big Band – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

LSD (Karlskrona)

Nubya Garcia (Stockholm)

Åkervinda (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Bernt Rosengren (Uppsala)

Per Texas Johansson/Micke Augustsson/Johan Graden (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Carsten Dahl Trinity (Göteborg)

Samuel Ljungblahd & NBB (Piteå)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Mattias Olofsson – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Jan Lundgren – Kind of Jazz III (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Halmstad)

A Tribute to Steps Ahead (Stockholm)

Oscar Olsén – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Yotam Silberstein (Göteborg)

Stockholm Women’s International Jazz Festival

BarnJazz på Bibblan (Bollnäs)

Jan Lundberg Septett (Skellefteå)

Ale Möller Trio (Lund)

Östgötabandet – The Lost Charts (Linköping)

Birdwatch – Tribute to Supersax (Kungsbacka)

Bernt Rosengrens kvartett med gästartist Christina Gustafsson (Mariefred)

Hördegårds Fyra (Gislaved)

Mattias Nilsson (Vallentuna)

Amanda Ginsburg (Kristianstad)

Hanna Paulsberg Concept & Magnus Broo (Alvesta)

Claes Askelöf/Andreas Hellkvist/Måns Ekman (Stockholm)

Klas Lindquist Quartet (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Dixie For You (Helsingborg)

Erika Lindholm + Erik Slättberg (Örebro)

Hördegårds Fyra (Värnamo)

Glenn Miller Orchestra (Karlskoga)

FourHands (Vänersborg)

Bag Ladies (Karlstad)

Svante möter Beppe Wolgers (Skellefteå)

Mulatu Astatke (Stockholm)

Katarina Jältfors/Daniel Tilling/Kenji Rabson/Mattias Puttonen (Stockholm)

Hördegårds Fyra (Vetlanda)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Klas Toresson med Daniel Svensson Trio (Sundsvall)

Fanny Gunnarsson Quartet (Malmö)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Jam Session (Karlskrona)

Erik Söderlind Trio (Aneby)

UUJO med Ulf Johansson Werre (Stockholm)

Franska Trion (Bollnäs)

Yotam Silberstein Quartet (Stockholm)

Tyresö Jazzband (Tyresö)

Snorre Kirk & Stephen Riley (Malmö)

Fredrik Lindborg – Gullin med stråkkvartett (Nynäshamn)

Hot House Session (Göteborg)

Lena Willemark/Jonas Knutsson/Mats Öberg – Svenska Låtar (Eskilstuna)

Östgötabandet – The Lost Charts (Norrköping)

Maria Kvist (Stockholm)

Monday Duo + Jesper Zeuthen/Jacob Anderskov/Anders Vestergaard (Göteborg)

Klas Toresson med Daniel Svensson trio (Härnösand)

Fredrik Ljungkvist/Sten Sandell/Johan Berthling (Stockholm)

Emil Ernebro & Filip Jers (Borlänge)

Orakel (Umeå)

Svante möter Beppe Wolgers (Södertälje)

Ullberg & Falk – In the Spirit of J&K (Falun)

Peter Lind and The Cabaret Band (Haninge)

Viktoria Tolstoy och Jacob Karlzon – A Moment of Now (Jönköping)

More than a Pair (Säffle)

Trinity (Norrtälje)

Malin Wättring 4 (Norrköping)

FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam (Göteborg)

Ingrid Schyborger Trio (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Amanda Sedgwick (Uppsala)

Hannes Bennich/Anna Greta Sigurdardóttir/Arvid Jullander/Emil Norman (Stockholm)

Fredrik Lindborg med stråkkvartett & GotlandsMusikens jazzgrupp (Visby)

Dwayne Clemons Quartet (Stockholm)

LSD med stråkkvartett (Stockholm)

Kullrusk (Göteborg)

Peter Linds Cabaret Band – Från Harlem till Nalen (Falsterbo)

Tessan Milveden & Evergreenish (Olofström)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Papa Pider’s Jazzband (Malmö)

Erik Söderlind Trio (Örnsköldsvik)

Orakel (Eskilstuna)

Stefan lsaksson/Camilla lsaksson/Leo Lindberg/Claes Askelöf/Bo Söderberg (Stockholm)

Idka Jazz (Göteborg)

Jazzkissekatten spelar, sjunger och läser sagor (Karlskrona)

Tre tenorer (Skellefteå)

Anna Lundqvist Quintet (Trollhättan)

Special Delivery Big Band med Ulrika Beijer & Martin Pålsson (Hudiksvall)

Georg Riedel, Jan Lundgren, Jan Allan & Lunds Vokalensemble (Skanör)

Malin Wättring 4 (Hallsberg)

Glenn Miller Orchestra (Eskilstuna)

Kullrusk + Orakel (Stockholm)

Tonbruket (Halmstad)

Johan Arrias/Rasmus Borg/Niklas Fernqvist/Magnus Wikberg (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Six Foot Stompers (Helsingborg)

Georg Riedel, Jan Lundgren, Jan Allan & Lunds Vokalensemble (Lund)

Joel Lyssarides trio och Amanda Ginsburg Quartet (Vallentuna)

Lizz Wright (Vara)

Fredrik Lindborg/Erik Söderlind/Leo Lindberg/Mattias Puttonen (Stockholm)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Marius Neset Quintet (Sundsvall)

Violet Green (Borlänge)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Larry Franco Trio hyllar Nat King Cole 100 år (Västerås)

Peter Lind and the Cabaret Band (Vällingby)

Tassos Spiliotopoulos Quartet (Hjorthagen)

Kanalbandet med Lasse Karlsson (Stockholm)

Marius Neset Quintet (Bollnäs)

Seamus Blake French Connection (Stockholm)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

Bernt Rosengren Kvartett (Ludvika)

Lisa Grotherus (Borlänge)

Gunnar Aldén Band med Sani Gamedze (Gävle)

Elisabeth Melander JazzAppear (Varberg)

Hot House Session (Göteborg)

Marius Neset Quintet (Östersund)

Malin Wättring 4 (Stockholm)

Adam Pultz Melbye solo + Chimär (Göteborg)

Marius Neset Quintet (Härnösand)

Klas Lindquist/Hans Olding/Kenji Rabson/Daniel Fredriksson (Stockholm)

Peter Lind and The Cabaret Band – Från Harlem till Nalen (Eskilstuna)

Anders Bergcrantz Quintet (Vänersborg)

Living Space (Örebro)

Christina Gustafsson (Lidingö)

Åsa Mjörndal Kvartett + Staffan Öberg Nonet (Umeå)

Isabella Lundgren (Tyresö)

Arild Wahl – Examenskonsert, kandidat jazz (Stockholm)

Rigmor Gustafsson (Stockholm)

Trite Trio (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

LSD (Uppsala)

Anna Pauline/Hayati Kafe/Carl Orrje/Lars Ekman/Chris Montgomery – Swing In Movies (Stockholm)

Blue House Youth Jazz Festival 2019 (Stockholm)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Blue House Jazz Orchestra med Amanda Ginsburg (Stockholm)

Rigmor Gustafsson (Stockholm)

Anders Bergcrantz Quintet (Göteborg)

Thomas Gunillasson/Ulf ”Rockis” Ivarsson/Hux Nettermalm + hemlig saxofonist (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

The Groove (Göteborg)

Blue House Youth Jazz Festival 2019 (Stockholm)

Tommy Löbel Swingband (Huddinge)

Amanda Ginsburg kvartett (Aneby)

Pelle Holmberg Group med gäst (Lund)

Rigmor Gustafsson (Göteborg)

Gothenburg City Six (Onsala)

Danskväll och jazzig kabaré (Stockholm)

Oya Sextett (Alvesta)

Palmfjords Combo (Enköping)

Glenn Miller Orchestra – A Tribute To The Music (Nyköping)

Miriam Aïda – Loving The Alien (Karlshamn)

Wako (Stockholm)

Aloft Quartet (Göteborg)

Blue House Youth Jazz Festival 2019 (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Caroline Wennergren – Drop me off in Harlem (Vara)

New Orleans Delight (Helsingborg)

Anna Pauline (Spånga)

Ellas kapell (Vallentuna)

Glenn Miller Orchestra (Avesta)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Karl Olandersson Quartet (Karlstad)

Ernryd-Olofsson Kvintett (Stockholm)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

GURLS (Sundsvall)

Samuel Olsson (Alingsås)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Lovisa Jennervall Wind Ensemble + Tengholm/Ullberg Big Band (Stockholm)

Susanna & The Brotherhood of Our Lady (Malmö)

Musikcafé: Monica Zetterlund – Enkel Vacker Öm (Ystad)

Husbandet under ledning av Leo Lindberg (Stockholm)

GURLS (Östersund)

Gustav Lundgren Trio & Frida-Hedvig (Hässleholm)

Malin Wättring MW4 (Halmstad)

Jan Johansen – Big Swing Face (Uppsala)

Papa Piders Jazz Band (Varberg)

Swing Brothers (Borås)

Hot House Session (Göteborg)

Mölnlycke Storband (Stenungsund)

Jam-kväll – Öppen scen (Eskilstuna)

Amanda Ginsburg – Vill du fly med mig från vardan’? (Norrköping)

Casey Moir + Kat Hermans Group (Göteborg)

GURLS (Härnösand)

Terese Lien Evenstad/Alexander lvarsson/Mattias Lindberg/Svante Söderqvist/Jesper Kviberg (Stockholm)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Amanda Ginsburg – Vill du fly med mig från vardan’? (Hultsfred)

Nils Bondesson Band (Sölvesborg)

Ronnie Gardiner/Karl Olandersson/Mathias Algotsson/Hasse Larsson – En legend bakom kaggarna (Sundbyberg)

GURLS (Umeå)

YAZZ – Minnen kring Eva Engdahl alias Marie Adams (Falun)

Nils Janson & Sollidenbandet (Farsta)

Antonias Fattiga Riddare (Norrtälje)

Cæcilie Norbys ”European Sisters In Jazz” (Göteborg)

Ale Möllers Xenomania (Stockholm)

Lisa Grotherus + jam (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Bosse Broberg & Erik Tengholm (Uppsala)

Dan Nicholas/Leo Lindberg/Kenji Rabson/Moussa Fadera (Stockholm)

Håkan Broström Kvartett (Göteborg)

Josef Karnebäck (Visby)

West Jazz (Göteborg)

Jazzhörnan: Sisters of Invention feat. Ida Sand (Uppsala)

Snorre Kirk Quintet (Lund)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Kalmar)

Scandinavian Django Quartet (Malmö)

GURLS (Örnsköldsvik)

Ulrika Murray/Daniel Tilling/Lars Ekman (Stockholm)

Skellefteå Big Band (Skellefteå)

Jan Lundberg Kvintett (Luleå)

Smoke Rings Sisters (Trollhättan)

Karl-Henrik Ousbäck-Håkan Broström Kvartett (Motala)

Skeleton Walk (Lund)

XenoMania (Malmö)

Tribute to Weather Report i arrangemang av Johan Berke och Fredrik Nordström (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Örebro)

HTF Trio (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Båtjazz – Segla med Emma and the Jazzcrusaders (Malmö)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Eftermiddagsdans med Absolut Jazz (Lidingö)

Viktoria Tolstoy (Norrtälje)

Nilsson spelar Gullin (Hultsfred)

Classic Jazzin’ Jacks (Helsingborg)

Amanda Ginsburg (Sala)

Pär Lindqvist, Rune Andersen & Lars Jansson Trio (Örnsköldsvik)

Vidya-Liselotte Sundberg/Johan Graden/Vilhelm Bromander/Jon Fält (Stockholm)

+ Exportera evenemang