Laddar Evenemang

Evenemang i apr 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Lars Jansson/Tobias Helén/Martin Eklöf (Sundsvall)

Kiralina & The Funk Ups (Borlänge)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Peter Lind & his Cabaret Band – Från Harlem till Nalen (Västerås)

Matt Chandler/Örjan Hultén Quartet (Vällingby)

Jazzcafé: Vivian Buczek/Martin Sjöstedt (Ystad)

Monica Borrfors Quintet (Hjorthagen)

Pat Wood & Uppsala Storband (Uppsala)

The Imperial Band (Stockholm)

Ikiz med vänner (Stockholm)

Open Trio (Bollnäs)

Matt Chandler/Örjan Hultén Quartet (Nacka)

Bröderna Brothers – Nevergreens (Göteborg)

AW-jazz med Mats Dimming, Fredrik Olsson och Martin Forsstedt (Stockholm)

Swing Magnifique (Vallentuna)

Jazzcafé: Vivian Buczek/Martin Sjöstedt (Landskrona)

Conversation Jazz Band (Stockholm)

Nacka Big Band (Stockholm)

Christina Gustafsson med Bernt Rosengren Quartet (Eskilstuna)

Stockholm Swing All Stars (Norrköping)

EHM + Dans Les Arbres (Göteborg)

Lars Jansson/Tobias Helén/Martin Eklöf (Härnösand)

Goran Kajfeš spelar Hailu Mergia (Stockholm)

Bröderna Brothers – Nevergreens (Göteborg)

Ale Möller Xenomania (Göteborg)

Filip Jers & Jazzgruppen (Östergarn)

LSDz (Umeå)

Örjan Hultén Trio feat. Matt Chandler (Göteborg)

Bobo Stenson Trio (Arvika)

Freedoms Trio (Kristinehamn)

Vivian Buczek & Martin Sjöstedt Trio (Malmö)

Matilda Schyborger (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Frank Vignola & Erik Söderlind (Uppsala)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

Klubb Gösta – Miriam Aïda och Husbandet (Vänersborg)

Dean Brown III feat Dennis Chambers & Hadrien Feraud (Göteborg)

Bo Sundström (Göteborg)

Filip Jers & Jazzgruppen (Rute)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Glenn Miller Orchestra (Kristianstad)

Bobo Stenson Trio (Vara)

Lönnkrogen (Stockholm)

The World (Göteborg)

Bobo Stenson Trio (Ljungskile)

Kohagengänget (Skellefteå)

Bengt Ernryds Sextett (Stockholm)

Filip Jers & Jazzgruppen (Havdhem)

Matt Chandler/Örjan Hultén Quartet (Oskarshamn)

Glenn Miller Orchestra (Malmö)

Max Lager’s New Orleans Stompers (Tibro)

Frank Vignola (Sala)

Andreas Jonsson & Wermland Big Band med Louise Hoffsten (Kristianstad)

Jamsession (Billdal)

Shinya Fukumori Trio (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Fyra och en Hammond (Jönköping)

Blå Mandag Jazzband (Helsingborg)

Lars Jansson Trio & Hans Ulrik (Fulltofta)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Claes Janson och The Three Sounds (Söderhamn)

Filip Jers & Jazzgruppen (Visby)

August Eriksson Quartet (Göteborg)

Fartyg 6 (Göteborg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Elisabeth Melander JazzAppear (Sundsvall)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Frank Vignola & His Swedish Friends (Västerås)

Hannah Tolf Band (Örebro)

The End (Malmö)

Josefine Wassler (Uppsala)

Danemo/Landin/Lundgren (Stockholm)

Ola Pålssons Boogie Woogie Boys (Stockholm)

Elisabeth Melander (Östersund)

Andreas Pettersson och Thubanon (Hässleholm)

Lasse Lindgren Dreamband Tribute (Stockholm)

Karl Olandersson Kvartett (Halmstad)

Filip Jers & Jazztrion (Karlskrona)

Mining (Stockholm)

Tyresö Jazzband (Tyresö)

AW-jazz med Mats Dimming, Fredrik Olsson och Martin Forsstedt (Stockholm)

Rigmor Gustafsson (Malmö)

Maritime Stompers (Falsterbo)

Ung jazz – Elevgrupper från Musikkonservatoriet (Ludvika)

Filip Jers & Jazztrion (Karlshamn)

Karl Olandersson kvartett (Varberg)

Bengan Janson & Ingesounders Big Band (Arvika)

Hasse Sporres Swing Quartett (Stockholm)

Ferdinand Bergstrøm/Frode Gjerstad/Alexander Riris + Plunge (Göteborg)

Elisabeth Melander Jazzappear (Härnösand)

Teresa Indebetou band & Ann-Sofi Söderqvist (Helsingborg)

Elin Piel + Kaja Draksler + Sture Ericson/Johannes Nästesjö/Håkon Berre/Mathias Landæus (Lund)

Finn Loxbo & Anders Vestergaard (Uppsala)

Phronesis (Kristianstad)

Elaria Orchestra (Lidingö)

Filip Jers & Jazztrion (Jämshög)

Elisabeth Melander JazzApear (Umeå)

Hannah Tolf Group (Falun)

Lexintone (Göteborg)

Leo Lindberg Trio med gästsolist Krister Andersson (Haninge)

Frank Vignola (Säffle)

Parallell Activity (Norrköping)

Peter Asplund Aspiration med flera – Songwriters’ Guide: Cole Porter (Stockholm)

FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam (Göteborg)

Agnes Persson 4 (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

John Högman (Uppsala)

Lars Jansson Trio (Visby)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Bohuslän Big Band Plays Blue Note (Visby)

Quilombo – Norrbotten Big Band (Piteå)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Lexintone (Göteborg)

Leo Lindberg Trio (Stockholm)

Carin Lundin Kvintett (Emmaboda)

Karl Olandersson (Kalmar)

Roger Berg Explosion med Roger’s Sisters (Malmö)

JAAA Quartet + Jazz-jam (Eskilstuna)

Elisabeth Melander Jazzappear (Örnsköldsvik)

Melanie Scholtz och Peter Asplund med Claes Crona Trio (Eskilstuna)

”Saxofonfrossa” (Skellefteå)

Rigmor & Isabella tolkar Monica Z (Stockholm)

Carin Lundin kvintett (Aneby)

Frank Vignola & Erik Söderlind, Hans Backenroth, Joakim Ekberg (Hallsberg)

Jonnyerik (Göteborg)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Max Lager’s New Orleans Stompers (Helsingborg)

Kapellmästare Kjell Fernström med vänner (Spånga)

En hyllning till Nina Simone med Ida Sand, Viktoria Tolstoy och Karin Hammar (Vallentuna)

Frank Vignola and His Swedish Friends (Karlstad)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Village Jazz Quintet (Borlänge)

Malena Laszlo (Alingsås)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Ingalill Högman/Katarina Jältfors/Mattias Puttonen/Harri Ihanus (Vällingby)

Hayati Kafe/Lovisa Lindkvist (Hjorthagen)

Old Boy Stompers (Stockholm)

Thomas Backman (Bollnäs)

The Dean Martin Show (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming, Fredrik Olsson och Martin Forsstedt (Stockholm)

Gustens Svänggäng (Stockholm)

Gothenburg City 6 (Stenungsund)

Hacke Björksten/Ulf Johansson Werre/Hans Backenroth/Ronnie Gardiner (Eskilstuna)

Duo Guilherme Rodrigues/Johan Moir + Michael Foster/Ben Bennett (Göteborg)

Swenor Project (Stockholm)

Katu Kaiku + Karl Bjorå’s Aperture + jam (Malmö)

Streifenjunko + Moir/Rodriguez (Stockholm)

Kosmokid (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

20

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Claes Rydbecks Kvintett (Helsingborg)

Peoria Jazzband (Lidköping)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Magnus Lindgren & Trio X (Västerås)

Maria Faust New Project (Malmö)

The Imperial Quartet (Stockholm)

AGE (Stockholm)

Uppland Big Band, Frida Matsdotter och Karl Olandersson (Stockholm)

Sol Sol (Stockholm)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

AW-jazz med Mats Dimming, Fredrik Olsson och Martin Forsstedt (Stockholm)

Mölnlycke Storband (Borås)

Peter Getz & Stockholm Jazz Trio (Nynäshamn)

Systrarna (Norrköping)

Amanda Ginsburg – Vill du fly med mig från vardan’? (Göteborg)

Stök + Björn Petersson Kvartett (Göteborg)

AGE (Härnösand)

Cennet Jönsson + Maria Bertel + Susanna Risberg/Mathias Landæus/Felisia Westberg/Knut Finsrud (Lund)

Goran Kajfeš möter Andreas Tilliander (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Swedish Swing Society (Jönköping)

Ytre Sulöens Jass-Ensemble med Tricia Boutté (Mullsjö)

Gospel Stompers (Sölvesborg)

Anneli Evaldson (Sundbyberg)

Sol Sol (Umeå)

Hacke Björksten-Ronny Gardiner (Huddinge)

Here’s To Us (Vetlanda)

Karl Olandersson Kvartett (Farsta)

Lena Swanberg med Ann Blom och Mankans trio (Tyresö)

Ullberg & Falk – In the Spirit of J&K (Norrtälje)

Felicia Roos Band + jam (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Claes Janson & Kristin Amparo (Uppsala)

Rigmor Gustafsson (Visby)

Alingsås Jazzfestival

Stockholm Voices (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

Lars Jansson + Terés Löf + Jacob Karlzon Trio (Vänersborg)

Jazzhörnan: Susanna Risberg (Uppsala)

Erik Söderlind with friends (Lund)

Rebecka Törnqvist (Helsingborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

4 Wheel Drive (Stockholm)

Cookin’ Combo Starring Lady Lynette (Malmö)

Amanda Ginsburg (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Alingsås Jazzfestival

Jazzkissekatten spelar, sjunger och läser sagor (Karlskrona)

Christina Aasa Bygdell & Co (Luleå)

Pelle Holmberg Group med gäst (Lund)

Here’s To Us (Alvesta)

Lill Lindfors och Anders Linder med Mats Norrefalk och Claes Crona Trio (Eskilstuna)

Håkan Broström New Places Orchestra feat. Viktoria Tolstoy (Stockholm)

Alingsås Jazzfestival

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Glenn Miller Orchestra – A Tribute To The Music (Uppsala)

The Spirit Of New Orleans (Helsingborg)

Sheila Collier & Lasse Karlsson Band (Helsingborg)

Trio X med hemliga gäster – Carte Blanche (Uppsala)

Jazzkryssning (Stockholm-Mariehamn-Stockholm)

Rebecka Törnqvist (Växjö)

Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

Rebecka Törnqvist (Malmö)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Helge Lien Trio (Göteborg)

Musikskolans Jazzensembler (Borlänge)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Clara Fornander Quartet + Anders Langørgen Quintet (Stockholm)

Jazzcafé: Miriam Aïda – Loving the Alien (Ystad)

Rebecka Törnqvist (Malmö)

Gabriel Grossi Trio (Stockholm)

Svenska Psalmjazztrion (Nacka)

Christian Cuadra/Martin Mellem + Simon Häger/Joel Ring/Emil Blommé (Göteborg)

Marquis Hill Blacktet (Stockholm)

Anders och Jens Johansson spelar Jazz på svenska (Göteborg)

Amanda Andréas (Lerum)

Midgård + PM Fourtet (Umeå)

DUBB + jam (Falun)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Amalia (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Juhani Aaltonen – Jonas Kullhammar Union (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Avskedskonsert för Metropol (Härnösand)

Mississippi Seven (Sollentuna)

Jazz’n’stuff (Stockholm)

Rebecka Törnqvist (Uppsala)

Snorre Kirk Quintet (Karlshamn)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

More Than A Pair (Karlstad)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Gävleborgs Ungdoms Big Band – GUBB (Gävle)

+ Exportera evenemang