Laddar Evenemang

Evenemang i maj 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

Rebecka Törnqvist (Malmö)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Helge Lien Trio (Göteborg)

Musikskolans Jazzensembler (Borlänge)

Here’s To Us (Sundsvall)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Clara Fornander Quartet + Anders Langørgen Quintet (Stockholm)

Jazzcafé: Miriam Aïda – Loving the Alien (Ystad)

Rebecka Törnqvist (Malmö)

Gabriel Grossi Trio (Stockholm)

Playhouse Jamsession – Björn Cedergren, Kat Hermans, Lars Källfelt (Göteborg)

Svenska Psalmjazztrion (Nacka)

Hot House Session (Göteborg)

Christian Cuadra/Martin Mellem + Simon Häger/Joel Ring/Emil Blommé (Göteborg)

Marquis Hill Blacktet (Stockholm)

Klaus Ellerhusen Holm/Kim Johannesen/Kalle Moberg/Ola Høyer/Erik Nylander (Stockholm)

Anders och Jens Johansson spelar Jazz på svenska (Göteborg)

Amanda Andréas (Lerum)

Midgård + PM Fourtet (Umeå)

DUBB + jam (Falun)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Amalia (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Juhani Aaltonen – Jonas Kullhammar Union (Stockholm)

Gabriel Grossi & Friends (Stockholm)

Klaus Ellerhusen Holm/Kim Johannesen/Kalle Moberg/Ola Høyer/Erik Nylander (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

Lisa Björänge Quintet (Göteborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

David Bennet 4 (Stockholm)

Lisa Grotherus/Alexander Zethson/Lisa Långbacka/Oskar Schönning (Stockholm)

Avskedskonsert för Metropol (Härnösand)

Mississippi Seven (Sollentuna)

Jazz’n’stuff (Stockholm)

Rebecka Törnqvist (Uppsala)

Snorre Kirk Quintet (Karlshamn)

Nina De Heney + Qarin Wikström (Västerås)

Sofi Hellborg Gang (Lund)

Vad Vi Vet (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

More Than A Pair (Karlstad)

Stand up & Jazz (Göteborg)

Gävleborgs Ungdoms Big Band – GUBB (Gävle)

Iréne Lundberg/Håkan Broström/Mattias Lindberg/Svante Söderqvist/Sebastian Voegler (Stockholm)

Lindha och Fabian Kallerdahl Duo + Andreas Hourdakis Trio (Malmö)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Flora Big Band & LUST – Länsungdomsstorbandet (Sundsvall)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Hemse)

Sani Scat Stevens (Uppsala)

Shai Maestro Trio (Göteborg)

Jam Session (Karlskrona)

Susanna Risberg (Örebro)

Tall Tales (Uppsala)

Kulturskolan (Östersund)

Meta Roos (Bollnäs)

Mårten Lundgren Kvartett – Big Band Goes Small Band (Halmstad)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Fårösund)

Torbjörn Zetterberg (Nacka)

Orakel (Nacka)

Hot House Session (Göteborg)

Rigmor Gustafsson (Vara)

John Holmstöm solo + Eye Make The Horizon (Göteborg)

Emil Strandberg/Nils Berg/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

Amalia + jam (Malmö)

Jesses New Orleans Band (Lidingö)

Shai Maestro Trio (Umeå)

Mississippi Seven (Haninge)

Hellskotta (Norrköping)

Ellas Kapell (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Joe Lovano (Stockholm)

Vivian Buczek & Martin Sjöstedt Trio (Stockholm)

Sara Möller/Karl Olandersson/Lauri Antila/Mats Persson (Stockholm)

The Gotlandic Pekka Pohjola Project (Visby)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

Casablanca Big Band och Musikskolans Improvisationsgrupper (Eskilstuna)

Lars Jansson Trio (Göteborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

AAM (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Fabian Kallerdahl/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

Tenor Battle – Håkon Kornstad dubbelt upp (Stockholm)

Jonas Knutsson & Arne Forsén (Stockholm)

John Scofield (Stockholm)

Lars Jansson Trio (Lund)

Max Zenger/Pål Nyberg/Mattias Lindberg/Björn Lundén/Jonas Bäckman (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

I en stad (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Jan Lundgren/Ellen Andersson/Klas Toresson/Ronnie Gardiner/Hans Backenroth – À la Dompan (Spånga)

Stina Hellberg-Agback Kvartett (Sala)

Skúli Sverrisson & Bill Frisell (Göteborg)

Daniel Svensson/Leo Lindberg/Chris Montgomery (Stockholm)

New Sound Made (Stockholm)

Golden 50’s Jazz Octet & Christina Carlsson (Göteborg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Skuli Sverrisson & Bill Frisell Duo (Stockholm)

New Sound Made (Stockholm)

Brännström Lundgren Trio + Uno Dvärby Kvartett (Vällingby)

Fredrik Nordström & Mattias Åström Trio (Uppsala)

Jan Allan & Co (Hjorthagen)

Annika Thörnquist (Hässleholm)

Norrbotten Big Band & VEIN (Stockholm)

The Sun Ra Arkestra (Stockholm)

New Sound Made (Stockholm)

Sir Bourbon Dixieland Band (Göteborg)

Mjölby Storband (Stockholm)

Josefine Cronholm: Ember (Malmö)

Claus Sörensen Quartet (Malmö)

Jonas Cambien Trio + Nina de Heney/Harald Svensson Duo (Göteborg)

Susanna Risberg Vilddjur Septett (Stockholm)

Goran Kajfeš & Jonas Kullhammar Percussion Ensemble (Stockholm)

Stefan Isaksson/Fredrik Olsson/Carl Orrje/Lars Ekman/Mattias Puttonen (Stockholm)

Thomas Backman (Göteborg)

Jesses New Orleans Band med Anna Sise (Stockholm)

Tord Sölvesson (Tyresö)

Mississippi Seven Jazz & Blues Band (Norrtälje)

FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen (Göteborg)

Kidz (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Örjan Hultén Orion (Stockholm)

Johan Leijonhufvud/Max Schultz/Johnny Åman/Sebastian Ågren (Stockholm)

Kustbandet (Stockholm)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Anna Kruse feat. Stina Ekblad (Helsingborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Hugh & Nancy:z (Stockholm)

Mathias Landæus/Johan Leijonhufvud/Johnny Åman/Sebastian Ågren (Stockholm)

Fransk afton med Kiki Desplat (Lund)

Svenska Psalmjazztrion (Valsta)

Wakenius/Haffner/Oslender (Göteborg)

Danskväll och jazzig kabaré (Stockholm)

Kathrine Windfeld Big Band (Växjö)

Linda Kallerdahl/John Holmström/Elsa Bergman/Anna Lund (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Svenska Psalmjazztrion med kör (Trångsund)

Örjan Hultén Trio feat. Stina Hellberg (Stockholm)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Burgsvik)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Klintehamn)

Ulf Johansson Werre (Uppsala)

Kävestas Elevkonsert med Karin Hammar (Hallsberg)

AnnaMaria Anderson & Leo Lindberg Trio (Stockholm)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Gråbo)

Jesper Thilo & Mårten Lundgren (Falsterbo)

Arlanda Big Band (Stockholm)

Boel Mogensen + Fem Vise Män (Göteborg)

Nils Berg Cinemascope (Stockholm)

Angles 9 (Stockholm)

Tommy Berndtsson/Mats Eriksson/Tomas Sjödell/Sebastian Ågren (Stockholm)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Slite)

Gentlemen & Gangsters (Göteborg)

Post-Sun-Vision (Stockholm)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Johan Berke Upstairs Five plays Weather Report (Stockholm)

Patrick Westin/Dan Johansson/Daniel Tilling/Fredrik Olsson/Hampus Westin/Ali Djeridi (Stockholm)

Bugge’s Bach (Göteborg)

GotlandsMusikens Jazzgrupp (Roma)

AW-jazz med Mats Dimming och Fredrik Olsson (Stockholm)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Selma Pinton/Max Agnas/Nils Agnas/TBA (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Jazzstudenter Framnäs FHS (Luleå)

Pelle Holmberg Group (Lund)

Castell Tjäderkvist Quartet (Kristianstad)

Cajsa Zerhouni/Mattias Lindberg/Arvid Jullander/Sebastian Voegler (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Jazz på Mors dag (Billdal)

Brewhouse Ballroom (Göteborg)

River Band Jazz and Blues (Helsingborg)

Trio X med hemliga gäster – Carte Blanche (Uppsala)

Peter Asplund & Jönköpings Sinfonietta (Jönköping)

Raf Ferrari Quartet (Stockholm)

Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Darelid/Renberg/Tengholm/Jonasson + KW 5 (Stockholm)

Stockholm Stompers (Vällingby)

Nicke Wagemyr sjunger Frank Sinatra till komp av Anna Nygren Trio (Hjorthagen)

Husbandet under ledning av Leo Lindberg (Stockholm)

Butcher Brown (Stockholm)

Gösta Linderholm & Trad Brothers (Stockholm)

Barabbas + Katu Kaiku (Göteborg)

La La Lars (Stockholm)

Martin Küchen/Mattias Ståhl/Patric Thorman/Magnus Vikberg (Stockholm)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Jennervall/Virves (Stockholm)

Hans Backenroth & Friends (Farsta)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

The Jazz Barn feat. Lena Swanberg (Stockholm)

Sharon Dyall/Tommy Berndtsson/Lars Ericsson (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Sharon Dyall/Tommy Berndtsson/Lars Ericsson (Stockholm)

Fioljazz i Asmundsens anda med Anders Frostin (Lund)

Ida Sand & Stockholm Underground – My Soul Kitchen (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Second Line Jazz Band (Mullsjö)

Sthlm svaga spelar Carla Bley + Flick/Liebowitz/Lindal/Lindal (Stockholm)

Kamasi Washington (Stockholm)

+ Exportera evenemang