Laddar Evenemang

Evenemang i jun 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

The Art of the Quartet feat. Kenny Werner/Peter Erskine (Göteborg)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Ekdahl Bagge Big Band, Rigmor Gustafsson och Isabella Lundgren – Monica Z – För Evigt (Göteborg)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Darelid/Renberg/Tengholm/Jonasson + KW 5 (Stockholm)

Jack Wright/Björn Petersson/Anton Jonsson (Göteborg)

Stockholm Stompers (Vällingby)

Nicke Wagemyr sjunger Frank Sinatra till komp av Anna Nygren Trio (Hjorthagen)

Husbandet under ledning av Leo Lindberg (Stockholm)

Butcher Brown (Stockholm)

Gösta Linderholm & Trad Brothers (Stockholm)

Jazzsång (Stockholm)

Barabbas + Katu Kaiku (Göteborg)

La La Lars (Stockholm)

Martin Küchen/Mattias Ståhl/Patric Thorman/Magnus Vikberg (Stockholm)

Afterwork-konsert med Josefin Björk Werner & Sven-Erik Lundeqvist (Helsingborg)

Jennervall/Virves (Stockholm)

Blue Devils (Stockholm)

Hans Backenroth & Friends (Farsta)

Jazz Au Vin med Alexander Brott Trio (Stockholm)

The Jazz Barn feat. Lena Swanberg (Stockholm)

Sharon Dyall/Tommy Berndtsson/Lars Ericsson (Stockholm)

West Jazz (Göteborg)

Full Blast feat. Peter Brötzmann (Göteborg)

AW-jazz med Alexander Brott Trio (Stockholm)

Old Boy Stompers (Stockholm)

Sharon Dyall/Tommy Berndtsson/Lars Ericsson (Stockholm)

Fioljazz i Asmundsens anda med Anders Frostin (Lund)

Rakel & Lennie Sjögren duo (Stockholm)

Ida Sand & Stockholm Underground – My Soul Kitchen (Stockholm)

Viva Black feat. Mattias Risberg (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Second Line Jazz Band (Mullsjö)

Sthlm svaga spelar Carla Bley + Flick/Liebowitz/Lindal/Lindal (Stockholm)

Kamasi Washington (Stockholm)

Orakel (Stockholm)

Rigmor Gustafsson Quartet (Stockholm)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Rigmor Gustafsson Quartet (Stockholm)

Klas Toresson & Filip Ekestubbe Trio (Stockholm)

Fredrik Nordström Vintage Quartet (Stockholm)

Mads Mathias (Lerum)

Bernt Rosengren Q (Stockholm)

Karl Wallmyr/Per Wallmyr/Max Agnas/Mauritz Agnas (Stockholm)

Peter Asplund/Martin Sjöstedt/Matt Skelton/TBA (Stockholm)

Svante Thuresson med Claes Crona Trio (Stockholm)

Alberto Pinton/Vilhelm Bromander/Konrad Agnas (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Pelle Holmberg Group med gäst (Lund)

Svante Thuresson med Claes Crona Trio (Stockholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Stockholm)

Dee Byrne/Maria Kvist/Tove Brandt/Isak Andersson (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

MusicMusicMusic & Tsai Wen-Hui (Stockholm)

Johan Stengård Big Band (Stockholm)

Gypsy Jazz Jam (Stockholm)

Spicy Advice Ragtime Band (Stockholm)

JC Swingtett (Hjorthagen)

Rymden (Stockholm)

Conversation Jazz (Stockholm)

Ekdahl/Bagge Big Band möter Georg Riedel (Stockholm)

Lisa Björänge/John Holmström/Josef Kallerdahl/Jon-Erik Björänge (Stockholm)

Tranemo Jazz Festival

HOLON Trio (Göteborg)

Rie (Stockholm)

Liselotte Östblom & Filipe Raposo – From Where We Came And Go (Stockholm)

Lisa Björänge/Klas Toresson/Fabian Kallerdahl/Pär Ola Landin/Jon Fält (Stockholm)

Tranemo Jazz Festival

Django Friends (Stockholm)

Martin Küchen/Mattias Risberg/Ricard Österstam (Stockholm)

Boogaloo Jazzfestival 2019 (Norrköping)

PS Swing Band (Mullsjö)

Charlie Hunter & Lucy Woodward (Göteborg)

Seffle Jazz and Art By River (Säffle)

Cornelia Nilsson/Olof Wullt/Robert Tjäderqvist/Göran Schelin (Lund)

Nils-Emil Svanängen/Emanuel Lundgren/Anton Sundell (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Klas Toresson-Daniel Svensson Trio (Sala)

Magnus Broo/Vilhelm Bromander/Christopher Cantillo (Stockholm)

17

Kustbandet (Stockholm)

Ali Djeridi Hammond Trio (Uppsala)

Isabella Lundgren & Peter Asplund med Claes Crona Trio (Stockholm)

20
21
22

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Göteborg Jazz Orchestra (Göteborg)

Lena Nilsson – Monica Z och jag (Stockholm)

Bangen Jazz & Blues Festival 2019 (Sandviken)

Marina Osk Kvartett (Nynäshamn)

Per Bäcker Trio (Falkenberg)

Old Boy Stompers (Stockholm)

Bangen Jazz & Blues Festival 2019 (Sandviken)

Per Bäcker Trio (Lund)

Papa Piders Jazz Band (Åmål)

Bangen Jazz & Blues Festival 2019 (Sandviken)

Monica Söderbergs Originalkapell (Stockholm)

Bangen Jazz & Blues Festival 2019 (Sandviken)

Jazzå dom (Stockholm)

Jazzbrunch med Alexander Brott och vänner (Solna)

Anna Pauline Jazz Quintet (Helsingborg)

+ Exportera evenemang