Laddar Evenemang

Evenemang i aug 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag

Strings and Valves Jazz Trio (Stockholm)

Nils Landgren/Michael Wollny/Lars Danielsson/Wolfgang Haffner (Stockholm)

Kjell Berglunds Trio (Ludvika)

Per Bäcker Trio (Mariestad)

Frölunda Storband (Göteborg)

Nelson-Westin Jaxx Machine (Örebro)

Ystad Sweden Jazz Festival

Sommarjazzjam på Tellus (Stockholm)

Tim Vinberg/Jon Henriksson/Jonatan Erlingsson/Sebastian Jonsson (Nynäshamn)

Per Bäcker Trio (Hagfors)

Mainland Jazz Collective (Sanda)

Tomas Janzon – Från Bach till jazz (Furusund)

Mattias Nilsson (Österhaninge)

Ingrid Malmén/Simon Skogh/Vilhelm Bromander/Anton Jonsson (Stockholm)

Ystad Sweden Jazz Festival

Ystad Sweden Jazz Festival

Mc Nasty’s (Ekerö)

Palle och hans Vänner (Mariefred)

Alice Francis (Göteborg)

Ystad Sweden Jazz Festival

Per Bäcker (Gladsax)

Terese Lien Evenstad (Mariefred)

Per Bäcker-Andreas Moser (Lund)

Sinne Eeg (Gustavsberg)

Jazzå Dom (Stockholm)

Ystad Sweden Jazz Festival

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Claes Janson/Jan Allan/Bertil ”Jonas” Jonasson/Leo Lindberg/Hans Backenroth/Jocke Ekberg (Västerås)

Swing Brothers (Mullsjö)

Per Bäcker-Andreas Moser (Kristianstad)

Georgie Fame/Amanda Zedgwick/Claes Crona/Hans Backenroth/Jocke Ekberg (Stockholm)

Per Bäcker-Andreas Moser (Simrishamn)

Andreas Pettersson/Emilio Estrada/Jonas Granberg/Josef Karnebäck/Jesper Kviberg (Sanda)

Gothenburg City 6 (Göteborg)

Eesti Heli – Estonian Sounds (Göteborg)

Bipbip (Örebro)

Öbacka Jazz & Blues Jazzdagar (Härnösand)

Lex Lilith + KiRA (Göteborg)

Dan Barret & His Swingin’ Swedes (Stockholm)

Nilsson spelar Gullin (Göteborg)

Öbacka Jazz & Blues Jazzdagar (Härnösand)

Hällevik Tradjazzfestival

William Soovik Grand Finale + Sisters Of Invention (Göteborg)

Goddess Rising – vernissage och jazzkonsert (Solna)

Per Bäcker Trio med Hans Delander & Teddy Walter (Bjärred)

Second Line Jazzband (Malmö)

Öbacka Jazz & Blues Jazzdagar (Härnösand)

Hällevik Tradjazzfestival

JoySpring (Ekerö)

Colin Stetson + Shida Shahabi (Stockholm)

Öbacka Jazz & Blues Jazzdagar (Härnösand)

Hällevik Tradjazzfestival

Sensommarjazz under Blodboken (Nynäshamn)

Beches Brew – West Coast Edition + pop up-skivbutik (Göteborg)

Lan Cao/Gregor Siedl/Max Alduca/Casey Moir (Stockholm)

Rigmor Gustafsson (Gustavsberg)

Hällevik Tradjazzfestival

Krystyna Dyrus Septett (Falsterbo)

Ulf Adåker/Anders Färdal/Jan Adåker (Stockholm)

Houston Person/Jan Lundgren/Kristian Leth/Hans Backenroth (Stockholm)

Viktoria Tolstoy med Claes Crona Trio (Stockholm)

Jelly Roll Soul (Örebro)

Dan Barrett & His Swedish Smorgasbord (Västerås)

Jazz Är Farligt (Göteborg)

Sommarjazzjam på Tellus (Stockholm)

Tomas Janzon – Från Bach till jazz (Ingatorp)

Viktoria Tolstoy med Claes Crona Trio (Stockholm)

Jazzå Dom (Ekerö)

Tomas Janzon Jam Session (Linköping)

Jazz i Grövelsjön

Harlem Hot Shots & Stockholm Swing All Stars – Decades of Jazz (Stockholm)

Jazz i Grövelsjön

Jazz på Museispårvägen Malmö (Malmö)

Malmars Lilla Makalösa (Växjö)

Jazz i Grövelsjön

Jazz på Museispårvägen Malmö (Malmö)

Per Bäcker Trio med Hans Delander & Teddy Walter (Stehag)

Ulf Andersson/Anders Färdal/Jesper Andersson (Stockholm)

Monday Night Big Band (Stockholm)

Amanda Ginsburg (Stockholm)

Ellen Andersson & Claes Janson med Claes Crona Trio – Hyllning till Nat King Cole & Anita O’Day (Stockholm)

Jazz Steps Band (Falsterbo)

Hötorgsjazzen 2019 (Stockholm)

Hötorgsjazzen 2019 (Stockholm)

Hötorgsjazzen 2019 (Stockholm)

Lisa Björnänge Kvintett (Sala)

Jensens New Orleans Band (Mullsjö)

26
27

Sommarjazzjam på Tellus (Stockholm)

Sthlm Svaga spelar Carla Bley (Göteborg)

Gösta Linderholm & Trad Brothers (Stockholm)

Göteborg Classic Jazz Festival

Göteborg Classic Jazz Festival

Tranemo Jazz Festival

MKP Trio (Ekerö)

Tranemo Jazz Festival

Carte Blanche – Trio X med hemliga gäster (Uppsala)

+ Exportera evenemang