Laddar Evenemang

Evenemang i sep 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
26

The Gift Band med Stefan Nilsson (Stockholm)

Jesses New Orleans Band (Stockholm)

Angles 4 + Music Matadors (Stockholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Sollentuna)

Sommarjazzjam på Tellus (Stockholm)

Jam på Hjärtat (Stockholm)

Stina Hellberg Agback & Tara Minton (Stockholm)

Robert Malmberg/Hans Backenroth (Stockholm)

Sthlm Svaga spelar Carla Bley (Göteborg)

Gösta Linderholm & Trad Brothers (Stockholm)

Trinity (Stockholm)

Göteborg Classic Jazz Festival

Bengt Ernryd/Lasse Olofsson/Ulf Ållebrand/Daniel Agurén/Thomas Dawidovsky/Rolf Fredriksson (Stockholm)

Hubers Tribute to Tristano (Göteborg)

Göteborg Classic Jazz Festival

Tranemo Jazzdagar

MKP Trio (Ekerö)

Eftermiddagsjazz med Louise Palmenstierna (Stockholm)

Magnus Dölerud/Hans Backenroth/Oscar Johansson-Werre (Stockholm)

Per Högberg/Janne Jansson/Nils Bondesson/Martin Lundberg – Krögarjazz (Lund)

Per Thornberg Orgelorkester (Göteborg)

Tranemo Jazzdagar

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Carte Blanche – Trio X med hemliga gäster (Uppsala)

Mette Rasmussen & Chris Corsano (Stockholm)

Emil Strandberg/Andreas Sjögren/Martin Hederos/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

2

Ellen Andersson & Claes Janson med Claes Crona Trio – Hyllning till Nat King Cole & Anita O’Day (Stockholm)

Hanna Paulsberg Concept feat. Magnus Broo (Göteborg)

Ola Åkerman/Tony Kofi Quintet (Stockholm)

Peter Janson solo + Røysum Bodega 3 (Göteborg)

David Bennet/Oscar Schönning/Mauritz Agnas/Andreas Pettersson (Stockholm)

Kustbandet (Stockholm)

Honeywolf (Göteborg)

Joona Toivanen Trio (Göteborg)

Niklas Barnö/David Bennet/Vilhelm Bromander/Andreas Pettersson (Stockholm)

Disorder Fest #2 (Stockholm)

Lisen Rylander Löve/Maria Bertel/Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Hanna Paulsberg/Magnus Broo/Oscar Grønberg/Trygve Waldemar Fiske/Hans Hulbækmo (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Joona Toivanen Trio (Göteborg)

Amanda Andréas (Göteborg)

Magnus Lindeberg/David Andersson/Rasmus Svensson/Robert Tjäderkvist (Lund)

Angles 4 (Stockholm)

Oddjob – Jazzoo (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Erik Kjellberg/Leo Lindberg/Ove Gustavsson/Ali Djeridi (Stockholm)

Kristin Amparo & Lilla Trio (Sundsvall)

10

Isabella Lundgren & Peter Asplund med Claes Crona Trio (Stockholm)

Afro-Cuban Adventures (Nynäshamn)

Lina Nyberg Tentet (Stockholm)

Kasper Tranberg/Sture Ericson/Nils Davidsen/Kresten Osgood + Trombone Trio (Göteborg)

Kristin Amparo & Lilla Trion (Härnösand)

Martina Almgren Peace Of Mind (Stockholm)

Johan Lindvall Trio (Göteborg)

Jesses New Orleans Band med Kiralina (Stockholm)

Knutssons Karameller presenterar Cabazz (Nacka)

Jambalaya (Haninge)

John Holmström Om Tat Sat (Stockholm)

Skivinspelning med Najponk Scandinavian Trio (Stockholm)

Enskede Jazzfestival

Skivinspelning med Najponk Scandinavian Trio (Stockholm)

Lighthouse (Göteborg)

Enskede Jazzfestival

Najponk (Mariefred)

Peter Asplund – The 50th Anniversary Big Band Show (Stockholm)

Fredrik Davidsson/Hannes Olbers/Sebastian Nordström/Nils Bondesson (Lund)

Erik Palmberg/Julia Strzalek/Oskar Schönning/Sebastian Voegler (Stockholm)

Emily McEwan (Göteborg)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Carte Blanche – Trio X med hemliga gäster (Uppsala)

Hans Ingelstams jubileumskonsert (Mullsjö)

Karin Hammar, Viktoria Tolstoy, Ida Sand – A Tribute to Nina Simone (Uppsala)

Vilhelm Bromanders Initiativ (Stockholm)

Stockholm Jazz Orchestra Plays Coltrane (Sundsvall)

17

JFFFK – Jam För Främjandet av den Fria Kulturen (Göteborg)

Stockholm Jazz Orchestra (Härnösand)

Goran Kajfeš & Andreas Tilliander Duo (Uppsala)

Reclaim The Beats + Signe Dahlgreen Saxophones (Stockholm)

Fredrik Willmow Quartet (Göteborg)

Blue House Jazz Orchestra med Magnus Lindgren och Peter Asplund – Movie Music (Stockholm)

Stockholm Jazz Orchestra plays Coltrane (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Ole Børud (Stockholm)

Pelle Holmberg med gäst (Lund)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Helen Sung Quintet (Sundsvall)

24

Tolvan Big Band 40 år (Malmö)

Stefan Forssén + Fredrik Rasten & Vilhelm Bromander (Göteborg)

Helen Sung Quintet (Härnösand)

Petter Bergander Trio (Stockholm)

Alexander Lövmark Sthlm Connection (Göteborg)

Lisa Grotherus (Uppsala)

Jazzhörnan: Indra Rios Moore (Uppsala)

The Electrics (Stockholm)

Rigmor Gustafsson & Trio (Motala)

Chet Baker-kväll med Anna-Lena Brundin, Jan Sigurd, Chico Lindwall och Lasse Lundström (Lund)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Freedoms Trio (Sundsvall)

Katarina Jältfors Quartet (Uppsala)

Mogensellius + TBA (Göteborg)

Dean Martin-kryssning med Patrik Stenberg Band (Stockholm)

Peter Danemo Ensemble (Stockholm)

4

Marius Neset Quintet & Andreas Brantelid (Uppsala)

The Hebbe Sisters & Jan Adefelt Swingtime Trio (Göteborg)

Jojje Wadenius & Cleobandet (Stockholm)

Kiki Desplat/Marcus Rostedt/Anders Lorentzi/Nils Bondesson – New Orleans Gumbo (Lund)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

+ Exportera evenemang