Meny
Krister Jonsson inledde konserten med att berätta om bandets alla anknytningar till Härnösand och Östersund. Bandet Deluxe är sammansatt av nationellt och internationellt erkända musiker från jazz och konstmusiken, förutom Krister själv, Dan Berglund, Peter Danemo och Svante Henrysson.
Krister bjöd under kväller rikligt på sig och sina minnen och inte minst på sitt karaktäristiska gitarrsound där ackorden tonade varmt och slingorna porlade intensivt. Krister och Svante kommunicerade hela konserten med varandra där Svantes cellospel varierade grandiost mellan konstmusik och järv elektrocello!
Under andra set skapade Deluxe en intensiv smältdegel där var musiker och instrument ömsom utgjorde en harmonisk enhet eller gavs möjlighet att briljera med de övriga som bakgrund, inte minst gav Dan Berglund och Svante Henrysson publiken anledning att applådera i anslutning till deras soloinsatser.
För er som inte haft möjlighet att lyssna till bandet live rekommenderas varmt den senaste CD:n Truckload. Alla låtar skrivna av Krister förutom Velour av Danemo. Releaseturnén omfattade Fasching, Metropol i Härnösand och en spelning på Studion i Umeå.
Text Anders Olofsson
Bild Åke Dahlgren
Metropol, Härnösand 9/4
Krister Jonsson DeLuxe
Krister Jonsson Gitarr
Dan Berglund Bas
Peter Danemo trummor
Svante Henryson Cello
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här