Meny
Onsdagen den 25 november var det premiär för Malmötenoristen Inge Peterssons första grupp i eget namn. Enkelt nog kallas den Inge Peterssons kvartett och repertoaren var alldeles ny och i sin helhet skriven av bandledaren själv.
Plats för spelningen var studio 7 på Sveriges Radio i Malmö och den ingår i en serie jazzkonserter under rubriken ”Studio 7”. Konserten, ett samarbete med Jazz i Malmö, bandades följaktligen och enligt producenten Ulf Rådelius skall den sändas i P2 den 19 januari 2010.
I ”Swing” inledde percussionisten Tina Quartey med långa slagverksövningar. Det blev ett bra nummer försett med latinokryddor och med ordentligt med jobb för hela kvartetten.
För kvällen hade Inge Petersson bjudit in vokalgruppen Andetag för att gästsjunga i Karin Boyes ”Önskan”, tonsatt av Inge P och Bulgo där publikens enda soloapplåd denna kväll gick till Tina Quarteys fina korasolo
Det här var en i dubbel bemärkelse premiärspelning, nytt band, ny musik och med radions mikrofoner överallt det måste man ju komma ihåg när man kritiserar.
Jag ser fram mot att möta Inge Petersson kvartett igen. I en lite tightare version.
Inge Petersson kvartett
Inge Petersson saxar, bcl, Peter Tegnér g, elekronik, Mattias Hjort b, Tina Quartey perc.
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här