DaveLiebmanEvanParker

DAVE LIEBMAN / EVAN PARKER / TONY BIANCO – Relevance

DaveLiebmanEvanParker

Recenserad i OJ 3-10

Dave Liebman/Evan Parker/Tony Bianco
Relevance

Relevance (1st set) part 1-2 – Relevance (2nd set) part 1-2

Red touch records RT 9338/tid 74 min

Dave Liebman ss ts fl, Evan Parker ss ts, Tony Bianco dr.
Insp i London, 27 januari 2008.

••

Den här konserten borde ha stannat i lyckligt minne hos dem som befann sig i publiken. Jag kan tänka mig att det var en höjdarupplevelse, men överförd på skiva förvandlas detta frijazzmöte till en ändlös orgie i energiskt och osorterat ljudmakeri.Evan Parker hör till de verkligt betydande inom avantgardejazzen. Och den fantastiske Dave Liebman behärskar det fria uttrycket överraskande väl, visar det sig. Men jag saknar mål och mening med de mycket långa musiksjoken här.

Framförallt stör Tony Biancos trumspel musikupplevelsen. Han låter som en hårdrockstrummis som trimmar in sitt nya omfattande trumset; ett oavbrutet hamrande upp och ned, fram och tillbaka. 

Imponerande som fysisk prestation, men inte mer än så.

Jörgen Östberg

Annonser
Annonser
array(8) { [0]=> int(55813) [1]=> int(51323) [2]=> int(55403) [3]=> int(56015) [4]=> int(55369) [5]=> int(50803) [6]=> int(54566) [7]=> int(55316) }