Meny
Recenserad i OJ 6-10
LISA BJÖRÄNGE
I’m coming home
Let go – Afraid – Close to you – Reality – Blackbird – I’m coming home – What a wonderful world – My other half – I’ll never fall in love again – The way out – Eyes of happiness – You finally can breathe – Sov i ro
Holmen Music HOLMCD/Naxos/tid 37, 60 min.
Lisa Björänge voc, Mattias Windemo gi, Klas Toresson ts, Pär-Ola Landin b, Jon Fält dr.
Insp i Gysinge och Stockholm, 2008 och 2009.
•••
Det är ett piggt och fräscht band som Lisa Björänge plockat ihop till sitt debutalbum. Alla spelar med och är den svenska jazzeliten, och nästan alla är från Sandviken. En tröst för staden, som annars har fostrat artister som Tomas Ledin och Malena Ernman.
Jag förstår varför Blackbird och What a wonderful world är populära bland jazzsångerskor och jazzmusiker. Det är enkla melodier och fina harmonier. Låtarna börjar dock bli aningen tröttsamma nu. Speciellt om det inte görs en särdeles egen och unik tolkning på låtarna. Vilket tyvärr inte görs på Lisa Björänges skiva.
I övrigt är det ett fint album, med många riviga låtar. Mycket energi, välfunna texter om kärlek, och ett särskilt snyggt musicerande.
Särskilt vacker är låten The way out. Lisa Björänge har en klar och hjärtlig stämma, en röst som värmer.
Musikerna, med bland annat Mattias Windemo på gitarr och Jon Fält på trummor, driver låtarna framåt, ger dem kulör och nyanser.
Leonard Goldberg
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här