Meny
Imogena (Border)
Robert Nordmark ts, Hans Mathisen g, Mats Byström keyb, p, Per Mathisen b, Peter Bylin dr. Insp. Mikael Wikman Drumstudio, Stockholm 2017.
Det mesta i musikväg streamas nuförtiden, men som alla OJ-läsare vet ges det fortfarande ut fysiska skivor. Av små och stora skivbolag och, inte minst, av musikerna själva. Inspelningarna är oftast klanderfria men när det kommer till omslagen är det som att energin och ambitionen tagit slut. Debuten från svensk norska Swenor Project är ett exempel på detta. Förpackad i ett anonymt blått omslag med några svarta kaligrafiska streck som är precis lika anonyma som det intetsägande gruppnamnet och den sjukt fantasilösa titeln.
Jag tar upp denna generella kritik bara för att musiken som döljs inuti är så bra att den skulle förtjäna en mer säljande och lockande förpackning. Vad är det för fel på en bra bild på musikerna? Man vill ju gärna se vilka det är som spelar.
Nåväl. Det är inga konstigheter som saxofonisten Robert Nordmark, klaviaturspelaren Mats Byström och trummisen Peter Bylin kokat ihop med norska bröderna Mathisen, Hans på gitarr och Per på bas. Men det är just det som är det fina: ibland vill man ju bara ha gammal god fusion som både kan dra åt hard bop och smooth jazz och dessutom bli lite funkig när så behövs.
Samtliga är framstående på sina instrument och såväl ensemblespelet som de solistiska insatserna levereras lekande lätt. Det finns mycket att gilla, inte minst Robert Nordmarks tuffa ton i tenorsaxen och sättet som Mats Byström harmoniserar låtarna så att det ibland uppstår lite sköna westcoast-vibbar.
Dan Backman
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här