Meny
Vi har hittat en stil som håller, menar saxofonisterna Nisse Sandström och Bernt Rosengren, som samtalar med skivproducenten Gunnar Lindqvist.
Jazzen bär inte längre våra drömmar, förklarar Gunnar Lindgren, saxofonist och ledare för improvisationsutbildningen vid Musikhögskolan i Göteborg. Erik Centerwall har intervjuat honom om musiken i tidsutvecklingen och jazzen som livsstil.
Kyrkor och kaffe handlar det om numera för klarinettisten Putte Wickman, som dock inte aktar för rov att framförallt vara jazzklarinettist och därtill av högsta internationella klass, 60 år har han nyss blivit.Leif Collin har intervjuat.
Jazzfestivaler står likt spön i backen, och denna gång har vi sett och hört på jazzdagarna i Stockholm och Göteborg, tillika den annorlunda festivalen i Willisau.
Vi har också lyssnat på jazz i radio och hört Mercer Ellingtons orkester, en föga upplyftande upplevelse menar vår recensent.
Skivrecensioner
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här