Meny
Den 22 maj är det världspremiär för nya konstellationen av Fire! Orchestra. Spelningen äger rum på Kollektivet Livet Bar & Scen, Statsgårdsterminalen.
JAZZ kände en av bandmedlemmarna, rörblåsaren Mats Gustafsson på pulsen inför spelningen.
Nya albumet Echoes (Rune Grammofon) släpptes ju nyligen, ert största verk med Fire! Nu kör ni ett exklusivt gig i ngt nedbantad version i Stockholm med några franska musiker ? Vad kan publiken förvänta sig att höra?
– Vi kommer definitivt att spela material från Echoes. samt någon gammal goding….Julien Desprez har vi jobbat med förr , en helt UNIK musiker. ingen låter som honom.
och det är ju postivt i vår värld. Delphine Joussein och Blanche Lafuente hörde jag på Fasching for ett tag sedan i deras trio ”NOUT”. Har väl aldrig suttit med hakan vid knäna en hel konsert på väldigt länge. de blåste mig av banan….helt sjukt bra och mycket personligt. spektakulära musiker som nu få sin premiär i Fire! Orchestra…så , de måste ju bara vara med. Extremt spännande med världspremiär och turnéstart i Stockholm. det känns helt rätt givetvis.
Du spelar även med bandet Backengrillen under kvällen?
– Ja, Backengrillen är ett eget kapitel i sig….. vi gjorde en turné i vintras som är bland det roligaste jag någonsin har gjort. seriöst. en dröm att få göra musik som – i mina öron – får ihop influenserna från Stooges, Cramps, Merzbow, Albert Ayler och Tages….det blir även Oscar Carls Horze project!!!och DJ-ing av Reine Fiske och andra.
Solo utflykter av orkesterns medlemmar kan bli aktuellt. Det blir en galen FEST!!! Det kan vi lova!!
Efter spelningen i Stockholm blir det två gig på Pardon Tu Tu i Warsawa (24 & 25/5) och ett avslutande gig på Inkonst i Malmö (26/5)
Lineup:
David Sandström vokal och trummor
Delphine Joussein flöjt och elektronik
Susana Santos Silva trumpet
Goran Kajfes trumpet
Mats Äleklint trombon och sousaphone
Heida Karine Johannesdottir tuba
Fredrik Ljungkvist klarinett, tenor sax
Mette Rasmussen alt sax
Anna Högberg alt sax
Mats Gustafsson dirigering, baryton sax och flöjt
Josefin Runsteen fiol, vibrafon, slagverk
Julien Desprez gitarr
Martin Hederos fender rhodes och orgel
Alexander Zethson keyboards
Juan Romero slagverk
Johan Berthling bas
Blanche Lafuente trummor och elektronik
Mikael Werliin klangdesign
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här