Laddar Evenemang

Evenemang i sep 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag
26

The Gift Band med Stefan Nilsson (Stockholm)

Jesses New Orleans Band (Stockholm)

Angles 4 + Music Matadors (Stockholm)

Spader Jazz med Eva Norrmann Brandt (Sollentuna)

Sommarjazzjam på Tellus (Stockholm)

Sthlm svaga spelar Carla Bley (Stockholm)

Jam på Hjärtat (Stockholm)

Stina Hellberg Agback & Tara Minton (Stockholm)

Robert Malmberg/Hans Backenroth (Stockholm)

Sthlm Svaga spelar Carla Bley (Göteborg)

Gösta Linderholm & Trad Brothers (Stockholm)

Trinity (Stockholm)

Erik Söderlind Trio (Stockholm)

Göteborg Classic Jazz Festival

Bengt Ernryd/Lasse Olofsson/Ulf Ållebrand/Daniel Agurén/Thomas Dawidovsky/Rolf Fredriksson (Stockholm)

Hubers Tribute to Tristano (Göteborg)

Göteborg Classic Jazz Festival

Tranemo Jazzdagar

MKP Trio (Ekerö)

Eftermiddagsjazz med Louise Palmenstierna (Stockholm)

Magnus Dölerud/Hans Backenroth/Oscar Johansson-Werre (Stockholm)

Per Högberg/Janne Jansson/Nils Bondesson/Martin Lundberg – Krögarjazz (Lund)

Mette Rasmussen/Chris Corsano (Västerås)

Per Thornberg Orgelorkester (Göteborg)

Tranemo Jazzdagar

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Carte Blanche – Trio X med hemliga gäster (Uppsala)

Mette Rasmussen & Chris Corsano (Stockholm)

Emil Strandberg/Andreas Sjögren/Martin Hederos/Josef Kallerdahl/Konrad Agnas (Stockholm)

Mette Rasmussen/Chris Corsano (Göteborg)

Cajsa Zerhouni (Uppsala)

Ellen Andersson & Claes Janson med Claes Crona Trio – Hyllning till Nat King Cole & Anita O’Day (Stockholm)

Hanna Paulsberg Concept feat. Magnus Broo (Göteborg)

Ola Åkerman/Tony Kofi Quintet (Stockholm)

Peter Janson solo + Røysum Bodega 3 (Göteborg)

David Bennet/Oscar Schönning/Mauritz Agnas/Andreas Pettersson (Stockholm)

Bag Ladies (Ekerö)

Kustbandet (Stockholm)

Honeywolf (Göteborg)

Karl-Henrik Ousbäck Trio (Stockholm)

Kiralina Salandy & Blues Transfusion (Lerum)

Joona Toivanen Trio (Göteborg)

Niklas Barnö/David Bennet/Vilhelm Bromander/Andreas Pettersson (Stockholm)

Frida Öhrn & The Blue Sounds (Stockholm)

Disorder Fest #2 (Stockholm)

Lisen Rylander Löve/Maria Bertel/Per-Åke Holmlander (Stockholm)

Hanna Paulsberg/Magnus Broo/Oscar Grønberg/Trygve Waldemar Fiske/Hans Hulbækmo (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Joona Toivanen Trio (Göteborg)

Amanda Andréas (Göteborg)

Magnus Lindeberg/David Andersson/Rasmus Svensson/Robert Tjäderkvist (Lund)

Angles 4 (Stockholm)

Oddjob – Jazzoo (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Erik Kjellberg/Leo Lindberg/Ove Gustavsson/Ali Djeridi (Stockholm)

Kristin Amparo & Lilla Trio (Sundsvall)

Lisbeth Diers & Gyu Ho + Maria Norseth Garli med Gus Loxbo (Stockholm)

Mainland Jazz Collective (Uppsala)

Willemark/Knutsson/Öberg (Bollnäs)

Örjan Hultén Orion (Nacka)

Isabella Lundgren & Peter Asplund med Claes Crona Trio (Stockholm)

Afro-Cuban Adventures (Nynäshamn)

Birgitte Soojin, Tomas Franck & Landæus Trio (Lund)

Lina Nyberg Tentet (Stockholm)

Kasper Tranberg/Sture Ericson/Nils Davidsen/Kresten Osgood + Trombone Trio (Göteborg)

Kristin Amparo & Lilla Trion (Härnösand)

Martina Almgren Peace Of Mind (Stockholm)

Johan Lindvall Trio (Göteborg)

Jesses New Orleans Band med Kiralina (Stockholm)

Knutssons Karameller presenterar Cabazz (Nacka)

Jeb Bishop/Matthias Müller/Matthias Muche (Halmstad)

Jambalaya (Haninge)

John Holmström Om Tat Sat (Stockholm)

Skivinspelning med Najponk Scandinavian Trio (Stockholm)

Nine Sparks Riots & HeartTheft (Stockholm)

Jutéus 3 plays Lennon/McCartney featuring Iris Bergcrantz (Malmö)

Enskede Jazzfestival

Mambo Noir Trio (Stockholm)

Skivinspelning med Najponk Scandinavian Trio (Stockholm)

Lighthouse (Göteborg)

Enskede Jazzfestival

Najponk (Mariefred)

Peter Asplund – The 50th Anniversary Big Band Show (Stockholm)

Fredrik Davidsson/Hannes Olbers/Sebastian Nordström/Nils Bondesson (Lund)

Erik Palmberg/Julia Strzalek/Oskar Schönning/Sebastian Voegler (Stockholm)

Emily McEwan (Göteborg)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Carte Blanche – Trio X med hemliga gäster (Uppsala)

Hans Ingelstams jubileumskonsert (Mullsjö)

Karin Hammar, Viktoria Tolstoy, Ida Sand – A Tribute to Nina Simone (Uppsala)

Vilhelm Bromanders Initiativ (Stockholm)

Stockholm Jazz Orchestra Plays Coltrane (Sundsvall)

Örjan Hultén Orion (Uppsala)

Fredrik Nordström/Palle Danielsson/Fredrik Rundqvist (Stockholm)

Swing That Music (Stockholm)

JFFFK – Jam För Främjandet av den Fria Kulturen (Göteborg)

Stockholm Jazz Orchestra (Härnösand)

Goran Kajfeš & Andreas Tilliander Duo (Uppsala)

Jonatan Erlingsson/August Eriksson/Tim Vinberg (Stockholm)

MESSY + Christian Cuadra (Stockholm)

Fredrik Willmow Quartet (Göteborg)

Lars Bröndum/Per Gärdin duo med Mats Dimming (Stockholm)

Derupeto (Stockholm)

Stefan Isaksson/Fredrik Olsson/Carl Fredrik Orrje/Lars Ekman/Mattias Puttonen (Stockholm)

Blue House Jazz Orchestra med Magnus Lindgren och Peter Asplund – Movie Music (Stockholm)

Stockholm Jazz Orchestra plays Coltrane (Stockholm)

Lönnkrogen (Stockholm)

Isabell Gustavsson-Ny Sextett (Stockholm)

Sture Ericson/Pat Thomas/Raymond Strid + Niklas Fite/Mats Gustafsson/Isak Hedtjärn (Stockholm)

Ole Børud (Stockholm)

Pelle Holmberg med gäst (Lund)

Bernt Rosengren/Knut Riisnæs Quintet (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Axel Mårdsjö/Eric Liftig/Pål Nyberg/Olli Rantala/Lars ”Lade” Källfelt (Stockholm)

Helen Sung Quintet (Sundsvall)

Carl Bagge Trio feat. Erik Söderlind (Uppsala)

Helen Sung Quintet (Bollnäs)

Tolvan Big Band 40 år (Malmö)

Kevin Hays & Lionel Loueke (Lund)

Stefan Forssén + Fredrik Rasten & Vilhelm Bromander (Göteborg)

Helen Sung Quintet (Härnösand)

Tolvan Big Band (Stockholm)

Petter Bergander Trio (Stockholm)

Alexander Lövmark Sthlm Connection (Göteborg)

Ståhls Trio (Stockholm)

Lena Swanberg/Anders Ekholm/Paul Kovacs/Ann Blom/Magnus ”Mankan” Marcks/Jesper Kviberg (Stockholm)

Lisa Grotherus (Uppsala)

Jazzhörnan: Indra Rios Moore (Uppsala)

The Electrics (Stockholm)

Stefan Isaksson/Fredrik Olsson/Carl Fredrik Orrje/Lars Ekman/Mattias Puttonen (Stockholm)

Rigmor Gustafsson & Trio (Motala)

Chet Baker-kväll med Anna-Lena Brundin, Jan Sigurd, Chico Lindwall och Lasse Lundström (Lund)

Jens Persson/John Holmström/Alfred Lorinius/Kristoffer Rostedt (Stockholm)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

John Pål Inderberg Trio (Stockholm)

Freedoms Trio (Sundsvall)

Katarina Jältfors Quartet (Uppsala)

Max Agnas Trio (Stockholm)

Sundbybergs Storband och Janne Jansson (Stockholm)

Mogensellius + TBA (Göteborg)

Dean Martin-kryssning med Patrik Stenberg Band (Stockholm)

Peter Danemo – Gläntan (Stockholm)

Linus Lindblom Quartet (Stockholm)

Stacey Kent, Jim Tomlinson & Claes Crona Trio (Gustavsberg)

Pombo (Bagarmossen)

Marius Neset Quintet & Andreas Brantelid (Uppsala)

The Hebbe Sisters & Jan Adefelt Swingtime Trio (Göteborg)

Stacey Kent, Jim Tomlinson & Claes Crona Trio (Gustavsberg)

Idris Ackamoor & The Pyramids (Lund)

Jojje Wadenius & Cleobandet (Stockholm)

Kiki Desplat/Marcus Rostedt/Anders Lorentzi/Nils Bondesson – New Orleans Gumbo (Lund)

Södra Stations Stompers (Stockholm)

Simon Skogh + Rigmor Gustafsson Kvartett (Bollnäs)

+ Exportera evenemang