
Johan Lindström Septett, Umeå Jazzfestival, Studion, Folkets Hus, 23 oktober 2025
Johan Lindström har länge varit en av landets flitigast anlitade musiker, låtskrivare och producenter. I jazzkretsar känd som en av medlemmarna i och grundarna av Tonbruket och för samarbeten med Per ”Texas” Johansson och Nils Petter Molvær.
På scenen på ett sprängfullt Studion presenterades en mix av äldre och nyare material. Lindström återförenades med flera av de profilstarka namnen som var med på debuten: blåsarna Per ”Texas” Johansson, Jonas Kullhammar, Mats Äleklint, keyboardisten Jesper Nordenström, batteristen Konrad Agnas, basisten Kansan Torbjörn Zetterberg och, för denna spelning, med Martin Jonsson på slagverk.
De kosmopolitiska, finsnickrade låtarna, alla med Lindström som upphovsman, återspeglar hans mångsidiga musiksmak. Bandet rör sig flytande över stilistiska gränser. Den sömlösa blandningen av jazz, art rock, post-rock, kraut, avant, exotica, film noir, americana, kabaré och nutida konstmusik formas till ett excentriskt ljudlandskap. Inga kompromisser tycks råda, den kollektiva känslan och gruppdynamiken är tydligt märkbar.
Många av låtarna bär en dystopisk känsla som känns igen från Lindströms arbete med Tonbruket. Undertonen är suggestiv men samtidigt både smärtsam och lekfull. De stämningsmättade kompositionerna inspirerar till reflektion. Lindström förvandlar det mörka till något helande och vackert, varje komposition byter skepnad lika ofta som bandledaren skiftar mellan nylonsträngat, pedal-steel och distad gitarr, ibland i samma låt.
Lindströms kompositioner rymmer en ocean av rytmer och toner. Att några av landets främsta instrumentalister medverkar sänker ju inte helhetsintrycket. Samtliga i ensemblen ger både tyngd och driv åt låtarna, men också en finstilt lyhördhet.
Blåsensemblen med Äleklint/Texas/Kullhammar spelar hela tiden tätt och spänstigt och visar upp hela sitt register. Särskilt njutbara är de filmiska jazz noir-spåren The Prom, The Mist och den nya Choro, där blåsarnas inpass gifter sig delikat med Lindströms stämningsskapande, eteriskt klingande sound.
Andra pärlor där stark symbios skapas är den svepande, mexikanskt färgade Septet Serenade och sinnesutvidgande The Mist. På den halsbrytande, krautrockiga The Run nyttjar Lindström reverbet på sin gitarrstärkare maximalt.
Som prenumerant på tidningen JAZZ kan du här logga in och läsa låsta artiklar och alla tidigare nummer.
Inte prenumerant ännu? Prenumerera här